Kakva je bila 2022. godina
- Detalji
- Kategorija: Zemlja
- Datum kreiranja: subota, 14 januar 2023 19:27
- Autor Aleksandar Zorkić
Ukratko o protekloj godini, 2022.
Opširnije: Kakva je bila 2022. godina
Write comment (0 Comments)Ukratko o protekloj godini, 2022.
Opširnije: Kakva je bila 2022. godina
Write comment (0 Comments)Planet u perihelu
Opširnije: Danas Zemlja najbliže Suncu
Write comment (0 Comments) Tihi okean je najveći svetski okean. Pokriva trećinu površine zemlje. Najveća dubina je na 10.911 m ispod površine mora, što ujedno predstavlja i naveću dubinu mora na svetu.
Opširnije: Najlepša planeta - Pacifik
Write comment (0 Comments)Vremenski period u kome se Zemlja oko svoje ose jednom obrne zove se dan (obdanica + noć) koji traje 24 časa ili 86400 sekundi. U redu, to nije velika mudrost jer to svi znaju. Na dužinu dana, tj. brzinu obrtanja Zemlje, svašta utiče, a naročito Mesec jer on gravitacijom „vuče“ okeane po tlu čime, usled trenja, usporava okretanje planete. Zbog toga se Zemlja sve sporije obrće, a time dan traje sve duže! I duže. To produženje iznosi dva stomilionita dela sekunde na dan.
Opširnije: Zabeležen najkraći dan na Zemlji
Write comment (0 Comments)Počela je sezona uragana na Atlantiku i vreme je da saznamo kako ovi divlji vetrovi dobijaju imena.
Opširnije: Kako i zašto uragani dobijaju imena?
Write comment (0 Comments)Prema nekim proračunima, Zemlja svake godine gubi oko 50.000 tona; iako u isto vreme Zemlja privuče oko 40.000 tona kosmičke prašine na svoju prašinu, izgleda da ipak gubi na težini.
Opširnije: Svake godine Zemlja gubi na težini 50.000 tona!
Write comment (0 Comments)Sinoć, 22.04.2022. godine oko 23:07 po lokalnom vremenu u jugoistočnoj Bosni i Hercegovini desio se zemljotres magnitude oko 5.7. Potres se osetio i u susednim zemljama. Prema trenutnim podacima, epicentar zemljotresa je bio oko 15 kilometara severoistočno od Ljubinja. Potres ove snage može prouzrokovati manja oštećenja na starijim objektima. Nakon glavnog potresa registrovano je na desetine manjih potresa u epicentralnom regionu koji su zapravo pokazatelj postepenog smirivanja tla posle glavnog potresa. Postoje i predkursori, potresi koji ukazuju na mogućnost javljanja jačeg, glavnog potresa koji se desio juče. Predkursori se mogu dešavati i mesecima pre glavnog udara, problem je u tome što još uvek nemamo mehanizme ranog otkrivanja potenciolnog žarišta jakog zemljotresa.
Opširnije: Zemljotres u Bosni - april 2022.
Write comment (0 Comments)Na upravo održanom Mobile World Congress (MWC) u Barseloni jedan trend je pružio ubedljivu viziju budućnosti koja bi na opipljiv način mogla biti od koristi čovečanstvu. Nekoliko kompanija je pokazalo svoju viziju sveta u ogledalu (mirror world) ili digitalnog blizanca za koji veruju da će pružiti realističan prikaz cele naše planete.
Write comment (0 Comments)
Krater u severoistočnoj Kini je najveći udarni krater na Zemlji nastao u poslednjih 100.000 godina. U julu 2021. godine, naučnici su potvrdili da se geološka struktura u planinskom lancu Mali Šing'an formirala kao rezultat udara iz svemira. Tim naučnika je objavio opis novootkrivenog udarnog kratera u časopisu Meteoritics and Planetari Science.
Opširnije: Najveći krater na Zemlji, mlađi od 100.000 god.
Write comment (0 Comments)Kada su evropski doseljenici osvajali Ameriku idući s istoka sve dublje na zapad, u pustinji koja danas pripada saveznoj državi Arizoni, otkrili su neobičnu geološku tvorevinu. Bila je to ogromna rupa prečnika preko jednog kilometra i opasana zidom zemlje i stenja visine 40-tak metara. Deset kilometara unaokolo bile su razbacane gromade stenja velike kao kuća. Nikad pre tako nešto niko nije video.
Opširnije: Meteorski krater u Arizoni
Write comment (2 Comments)