Saturn

Budućnost Saturnovih prstenova je tamna

pretence

... Ali zato sada imamo novih misterija, pa tako znamo da prstenovi polako iščezavaju. Jasno je, odmah se nameću pitanja: zašto i kako? Sve četiri gigantske planete Sunčevog sistema imaju svoje prstenove, samo što su prstenovi Jupitera, Urana i Neptuna tamni, a Saturnovi svetli. Sačinjeni su uglavnom od ledenih čestica veličine od zrna prašine do velikih grudvi leda.

 

Opširnije: Budućnost Saturnovih prstenova je tamna

Write comment (0 Comments)

Koliko su debeli Saturnovi prstenovi?

SPrsten

Da biste na papiru nacrtali Saturn sa prstenovima iz njihove ravni bio bi vam potreban veliki papir. Na jednom kraju papira počeli bi ste da vučete liniju debljine jedan milimetar i zatim je vučete, vučete i vučete: 250 metara i to najmanje, jer po nekim izvorima prečnik prstena je veći. A 250 metara je dužina 2,5 fudbalska terena. Takvo crtanje Saturna sa prstenovima bio bi naporan posao. Ako bi ste crtali Saturn i prstenove u srazmeri na manjem papiru onda se prstenovi ne bi ni videli, jer oni su jako tanki. 

 

Opširnije: Koliko su debeli Saturnovi prstenovi?

Write comment (0 Comments)

Plovidba nad ledenim planinama Saturnovih prstenova

1

Tvoj brod lebdi nad beskonačnom, prljavobelom ravnicom. Zamišljaš da je ispod tebe površina planete ili satelita, ali bacivši pogled dole i pažljivijim posmatranjem, iluzija nestaje. Jer 'ravnicu' zapravo čine milioni blokova kamenja i leda koji se kreću u haotičnom plesu. Pogledaš desno i vidiš polovinu ogromnog Saturnovog diska. Ispred sebe, viseći na nebu, u daljiini nazireš nekoliko satelita gasovitog diva. Nema sumnje: letiš iznad Saturnovih prstenova.

 

Opširnije: Plovidba nad ledenim planinama Saturnovih prstenova

Write comment (1 Comment)

Starost Saturnovih prstenova i unutrašnja struktura druge najveće planete u Sunčevom sistemu

s4

Jedan od velikih rezultata misije 'Cassini' bilo je utvrđivanje da su prelepi Saturnovi prstenovi prolazna struktura. Za otprilike sto miliona godina prsten će nestati, ostavivši za sobom osiromašenu verziju Jupitera s manje blještavih boja. Ali ako su prstenovi 'skorašnji', kako su tačno formirani? Odgovor bi lako dobili da imamo uzorke prstenova te da možemo da izmerimo njihov izotopski sastav, ali budući da nemamo moramo se zadovoljiti indirektnim istraživanjima. Upravo to je radila letilica 'Cassini'tokom poslednje faze misije, poznate kao 'Veliko finale'. Kako? Merenjem mase prstenova.

Na slici: Saturn kroz 100 miliona godina.

Opširnije: Starost Saturnovih prstenova i unutrašnja struktura druge najveće planete u Sunčevom sistemu

Write comment (0 Comments)

¿Šta ako su dinosauri nestali pre nego što su formirani Saturnovi prstenovi?

sp2

Prsteni Saturna jedna su od najpoznatijih karakteristika Sunčevog sistema. Toliko da je teško, ako ne i nemoguće, zamisliti Saturn bez te divne strukture oko njega. Svi pretpostavljamo da njegovo poreklo vuče koren još od formiranja Sunčevog sistema. Ali šta ako su oni relativno novijeg datuma?

Opširnije: ¿Šta ako su dinosauri nestali pre nego što su formirani Saturnovi prstenovi?

Write comment (0 Comments)

Saturnovi prstenovi umiru

2339 rings diagram labels

Ali Saturnovi prstenovi erodiraju i nestaju. Vodeni led u njima polako, u vidu kiše pada u atmosferu planete. Naučnici pokušavaju da procene stopu padanja ove kiše. Koristeći se tehnikom novih modela oni su procenili da prstenovi gube svoj materijal između 400 i skoro 3.000 kilograma – u sekundi. Međutim, masa prstenova je za naš svakodnevni pojam ogromna. Ona iznosi 1.52 x 1019ili 15.000 biliona (ako sam dobro preračunao američki trilion u naš izraz). Po toj računici prstenovi će sasvim ispariti za 300 miliona godina.

Opširnije: Saturnovi prstenovi umiru

Write comment (0 Comments)

Zanimljivosti iz kosmičkih dubina

SaturnGI

Pre završetka poslednje 22. orbite oko Saturna i zaranjanja u njegovu gustu atmosferu prošlog septembra, “Kasini” je poslao na Zemlju toliko podataka da će trebati godine da se na osnovu njih stvori celokupna slika o značaju ove unikatne međuplanetarne misije. Poslednja dva zanimljiva otkrića rečito govore o tome.

Opširnije: Zanimljivosti iz kosmičkih dubina

Write comment (0 Comments)

Aurora Saturna

 Saturn auroraNASA

Sedam meseci, NASA / ESA svemirski teleskop Habl je posmatrao region severnog pola Saturna i svojim spektrografom u ultraljubičastom svetlu snimio niz slika njegove aurore. Snimci su napravljeni pre i posle Saturnovog ljetnjeg solsticija.

Opširnije: Aurora Saturna

Write comment (0 Comments)

Komentari

  • Драган Танаскоски said More
    Formula za centrifugalnu silu:

    F = m *... 2 dana ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Pa tako se i kaže u članku. Da, Venera... 2 dana ranije
  • Duca said More
    Tvrdnja da život na zemlji neće... 2 dana ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Zar to nije prevelika slucajnost, ista... 3 dana ranije
  • Oliver said More
    Ekvador, ne Ekvator! 6 dana ranije

Foto...