Sunce

Solarna sonda Parker izveštava o uspešnom najbližem približavanju Suncu

Parker2712

Operativni tim misije u Laboratoriji za primenjenu fiziku Džon Hopkins u Lorelu, u Merilendu je nešto pre ponoći EST, 26. decembra ’24. primio signal sa solarne sonde Parker, nakon njenog najbližeg približavanja Suncu što govori da je u dobrom stanju i da radi normalno. Tim je bio van kontakta sa svemirskom letelicom tokom njenog najbližeg približavanja, do 24. decembra, kada se ona kretala na samo 6,08 miliona km od površine Sunca, brzinom od oko 688.000km/h.

Opširnije: Solarna sonda Parker izveštava o uspešnom najbližem približavanju Suncu

Write comment (0 Comments)

Najbliži pristup solarne sonde Parker Suncu

ParkerSunce

Solarna sonda Parker, deo NASA-inog programa Živeti sa zvezdom (Living with a Star) je 6. novembra 2024. godine, prolazeći na 376 km od površine Venere izvela poslednji manevar koristeći gravitaciju ove planete. Parker se postavio u konačnu orbitu, dolazeći 24. decembra 2024. na 6,08 miliona km od sunčeve površine. To je najbliže što je bilo koji čovekov produkt prišao Suncu.

 

Opširnije: Najbliži pristup solarne sonde Parker Suncu

Write comment (2 Comments)

Život Sunca u budućnosti

BuducnostSunca 1

Sudbinu Sunca danas istraživači, astrofizičari, astronomi i drugi, čitaju na nebu, i to posmatrajući i proučavajući živote belih patuljaka. Fizika tih zvezda se dobro poznaje: one sagorevaju vodonik koji fuzijom prelazi u helijum, ali kada vodonika ponestane zvezde se naduju, prošire se stotinu puta i tako postanu crveni giganti.

 

Opširnije: Život Sunca u budućnosti

Write comment (0 Comments)

Kakav će biti kraj Sunca i šta to znači za život

sunce horizont

Sunce je u svojim najboljim godinama. Nastalo je u gigantskom oblaku gasa i prašine pre 4 milijarde i 600 miliona godina, a sastoji se od vodonika (74%), helijuma (25%) i drugih gasova (1%). U jezgru Sunca je 15 miliona stepeni C. Na takvoj temperaturi atomi su razbijeni na čestice koje besomučno jure, sudaraju se i izazivaju brojne fizičke i hemijske reakcije. U tim reakcijama svake sekunde 600 miliona tona vodonika preradi se u helijum, i pri tome se četiri miliona tona materije pretvori u energiju. Od te energije žive živi organizmi na Zemlji. Ali to je sitnica za Sunce i ono će spokojno živeti sledećih pet milijardi godina kada će mu ponestati vodonika. Tada će početi da umire.

Opširnije: Kakav će biti kraj Sunca i šta to znači za život

Write comment (2 Comments)

Komentari

  • Aleksandar Zorkić said More
    Prema exoplanet.eu/home/ do sada... 13 sati ranije
  • Dragan Tanaskoski said More
    Zanimljivo je da iako je otkriveno... 15 sati ranije
  • Dragan Tanaskoski said More
    Pokušavam da napišem neki tekst koji... 2 dana ranije
  • Dragan Tanaskoski said More
    Još bolje bi bilo da Sunce stoji (jer i... 2 dana ranije
  • Miroslav said More
    Samo da dodam još jedan razlog za izbor... 3 dana ranije

Foto...