Komete

Prolaz komete C/2024 G3 (ATLAS) između Zemlje i Sunca

C2024 G3 ATLAS 20250113 2330

Na snimcima urađenim sa 0,5 m Schmidt teleskopom iz Čilea, tim ATLAS (Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System) otkrio je u noći 5. aprila 2024. godine objekt sjaja 19. magnitude u južnom sazviježđu Rajske ptice (Apus). Naknadna zapažanja su pokazala da se radi o kometi. Bila je objekt vidljiv sa južne hemisphere, uglavnom u maloj elongaciji (prividnoj udaljenosti) od Sunca.   

 

Opširnije: Prolaz komete C/2024 G3 (ATLAS) između Zemlje i Sunca

Write comment (0 Comments)

Snažna eksplozija na Suncu uništila malu kometu

 KometaCrop

Tim ATLAS (Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert Sistem) otkrio je ovu kometu 15. magnitude na slikama snimljenim sa Havaja pomoću 0,5 m Schmidt teleskopa 27. septembra 2024. i dobila je oznaku C/2024 S1 (ATLAS). Ustanovilo se da je riječ o maloj Sunce-dodirujućoj Krojcovoj (Kreutz) kometi koja je fragment velike i sjajne komete iz 1965. godine (1965 S1 Ikeya-Seki). 

 

Opširnije: Snažna eksplozija na Suncu uništila malu kometu

Write comment (0 Comments)

Komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS

C2023A3Crop 

Ovih noći iz naših krajeva se može vidjeti jedan zanimljivi posjetitelj iz dubina svemira. Komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS jedna je od najzanimljivijih pojava na noćnom nebu u 2024. godini. Otkriven je početkom 2023. godine zahvaljujući suradnji dva opservatorija - kineskog Zijinshan ili "Ljubičaste planine" te ATLAS sistema u Južnoj Africi. Komet ima hiperboličnu putanju, što znači da dolazi iz dalekih dijelova Sunčevog sustava. Smatra se da potječe iz Oortovog oblaka, hipotetičnog područja daleko iza orbita planeta gdje se nalaze milijarde kometa.

 

Opširnije: Komet C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS

Write comment (0 Comments)

Venera, Jutarnja zvezda i Večernja zvezda

VeneraMB 1 2

Planeta Venera se nalazi između Zemlje i Sunca. Zbog toga je sa Zemlje u različitim vremenskim periodima vidljiva samo pre izlaska i posle zalaska Sunca, relativno nisko iznad horizonta. Može da se vidi i prilikom njenog tranzita preko diska Sunca ali je ta pojava veoma retka. Na linku je posmatranje tranzita Venere 2004. godine:

 

Opširnije: Venera, Jutarnja zvezda i Večernja zvezda

Write comment (0 Comments)

Komentari

  • Aleksandar Zorkić said More
    U ono davno vreme smatralo se da tamo... 3 sati ranije
  • Dejan said More
    Da li ima neki poseban razlog što je... 9 sati ranije
  • Dragan Tanaskoski said More
    Hvala i tebi Marino na inspiraciji.... 2 dana ranije
  • Boris Saksida said More
    Bravo.....maraton,al neka pobedi... 2 dana ranije
  • Yec Miroslav said More
    Mislim da je Mask prešao igricu, bar... 4 dana ranije

Foto...