Gde to ide Sunčev sistem?
- Detalji
- Kategorija: Sunčev sistem
- Datum kreiranja: ponedeljak, 13 januar 2025 19:27
- Autor Aleksandar Zorkić
Ide ka zvezdi Lambda Herkula, tj. Maasym.
Opširnije: Gde to ide Sunčev sistem?
Write comment (0 Comments)
Ide ka zvezdi Lambda Herkula, tj. Maasym.
Opširnije: Gde to ide Sunčev sistem?
Write comment (0 Comments)Evo ilustracija na kojoj vidite koliko putovanje po našem planetarnom sistemu traje ako putujete bzinom svetlosti, 300 000 kilometara u sekudi, a koliko ako jurite moćnim automobilom, 200 kilometara na sat.
Opširnije: Koliko traje putovanje po Sunčevom sistemu?
Write comment (3 Comments)Da li ste znali da je Jupiterov satelit Io vulkanski najaktivnije telo u Sunčevom sistemu?
Opširnije: Vulkanski najaktivnije telo u Sunčevom sistemu
Write comment (0 Comments)U članku Godišnja aberacija - dokaz kretanja Zemlje oko Sunca navodi se da godišnja aberacija, tj. prividna promena položaja nebeskog tela usled rotacije Zemlje oko Sunca, iznosi 20 lučnih sekundi, što je utvrdio engleski astronom Džejms Bredli još u 18. veku!
Opširnije: Podvig Džejmsa Bredlija
Write comment (0 Comments)
Džejms BREDLI (James Bradley; mart 1693 — 13. jul 1762) je bio engleski astronom, jedan od onih koji su udarili temelje moderne astronomije. Zaslužan je za dva fundamentalna otkrića: za aberaciju svetlosti i za nutaciju.
Write comment (0 Comments)
Postojanje godišnje aberacije je jasna demonstracija da se Zemlja kreće oko Sunca.
Opširnije: Godišnja aberacija - dokaz kretanja Zemlje oko Sunca
Write comment (0 Comments)Sedite u vagonu i vidite pored vas, u suprotnom smeru, ide drugi voz. U stvari, ne možete biti sigurni koji voz se kreće – sem ako o kretanju vaše kompozicije ne svedoči drmusanje i truckanje. Ali ponekad zaista voz tako lako i nečujno klizi po šinama da i ne znate da je on u pokretu.
Opširnije: Dokazi da se Zemlja kreće
Write comment (0 Comments)Ali sve je relativno jer s druge strane na Zemlji vode baš i nema toliko koliko nam se čini kada stojimo na obali mora. Stvar je u tome što je tih navedenih pet kilometara prosečne dubine okeana, neprimetno prema prečniku Zemlje koji iznosi nešto više od 12.740 kilometara. Sem toga ispostavilo se da na nekim telima Sunčevog sistema vode ima i više nego na Zemlji iako su ona, ta tela ponekad i mnogo, mnogo manjeg prečnika od naše planete.
Opširnije: Gde ima okeana vode u Sunčevom sistemu
Write comment (0 Comments)Kajperov pojas je diskoliko područje stotine, pa i hiljade miliona malih ledenih objekata, a prostire se iza Neptuna na udaljenosti od 30 AJ do 50 AJ (po nekim izvorima do 55 AJ) od Sunca. Tela Kajperovog pojasa su preostali materijal nakon formiranja spoljnih planeta Sunčevog sistema.
Opširnije: Kajperov pojas - činjenice
Write comment (2 Comments)
Četiri Suncu najbliže planete (Merkur, Venera, Zemlja i Mars) se zajedničkim imenom zovu terestričke planeta (od Latinskog Terra = Zemlja). Uglavnom se sastoje od silikatnih stena i metala, sa čvrstom površinom. Merkur ima atmosferu u tragovima, dok Venera ima izuzetno gustu i bogatu atmosferu. Zemlja je jedina od ovih planeta koja na svojoj površini ima tečnu vodu (mada je i po Marsu u davnoj prošlosti tekla voda).
Opširnije: Unutrašnje (terestričke) planete - činjenice
Write comment (0 Comments)