„Stubovi stvaranja“ (Pillars of Creation) spadaju u najpoznatije i najatraktivnije objekte na nebu. Svoju popularnost duguju divnoj fotografiji Svemirskog teleskopa Habl iz 1995. godine. Ona je zadivila i astronome i čitavu javnost i brzo je postala simbol moći tog teleskopa.

Ali sada ta fotografija služi za prikaz nadmoći novog teleskopa. To je Svemirski teleskop Džejms Veb koji svojim snimcima mesecima izaziva divljenje jer po rezultatima, i naučnim i estetsikm, višestruko nadmašuje sve druge teleskope. Uostalom pogledajte. Možete li zamisliti bolju fotografiju Stubova od ove:

101902 pillars1

a evo i prođenja:

101922 pillars2

Vidimo Hablovu i Vebofu fotografiju. Koja je bolja?

„Stubove stvaranja“ se nalaza u srcu magline Orao. Na Vebovom snimku vidimo infracrveni pogled na visoke stubove gasa i prašine u ogromnom zvezdanom rasadniku. Vebova fotografija otkriva hiljade ranije nevidljivih zvezda u prozirnom međuzvezdanom medijumu koji okružuje stubove i mnoštvo delikatnih vrtloga i vrtloga koje su u samim stubovima izvajale ugrađene protozvezde.

  


Maglina Orao


 

 


Komentari

  • Geza said More
    Sa aspekta SI ako već postoji najbolje... 1 dan ranije
  • Dragan Tanaskoski said More
    Adminstratore Nase postavlja uvek... 3 dana ranije
  • Baki said More
    Časopis Astronomy bi trebalo da jasno... 3 dana ranije
  • Željo Perić said More
    Šta Vas je navelo da napišete ovako... 4 dana ranije
  • Duca said More
    Pa dobro, mi ljudi uništili smo skoro... 5 dana ranije

Foto...