Satelit Juno koji obleće Jupiter od 4. jula 2016. poslao je ove divne fotografije neobične atmosfere najveće planete u Sunčevom sistemu.
Credits: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt/Heidi N. Becker/Koji Kuramura
Na njima vidimo besomučno divljanje večnih oluja u kojima često besne „plitke munje“ kako su ih astronomi nazvali. One nastaju u oblacima amonijaka i vode. Od istog materijala nastaju i Jupiterove „gljive“, stubovi ovih gasova koji po svemu sudeći vertikalno kruže u debeloj atmosferi planete i nose amonijak i vodu duboko unutar nje.
Credits: NASA/JPL-Caltech/SwRI/JunoCam
Bljeskovi plitkih munja, a i ovih gljiva prvi put su zapažene na snimcima misije Vojadžer 1979, ali nove fotografije misije Juno su mnogo detaljnije i pružaju bolji materijal za izučavanje.
Evolutivni proces plitkih munja i gljivastih stubova na Jupiteru. NASA/JPL-Caltech/SwRI/CNRS
Ovo što gledate je animacija. Ona nas vodi u egzotične Jupiterove gigantske oluje. Pogledajte izbliza „plitke munje“ i zaronite u mlazove oblaka. Imajte na umu da je najmanji beli oblak širok oko 100 kilometara. Na ovom putovanju prolazite kroz srce oluje, pored kiše amonijaka i vode i pored plitkih munja. Na velikim visinama suviše je hladno da bi voda bila tečna, ali gas amonijaka deluje poput antifriza koji topi vodene kristale leda. Animacija je nastala kombinovanjem slika oblaka velike nadmorske visine s JunoCam kamerom na Nasinom svemirskom brodu Juno, a zatim je kompjuterski generisana ova animacija. |
Više o ovome:
NASA, SCI-NEWS, Sci-Tech-Daily, Astronomy Now
Misija 'Junona': otkrivanje Jupiterovih tajni
'Junona' istražila Jupiterovu Veliku crvenu pegu do dubine od 200 milja!