Fizika

Mogu li isprepletane čestice komunicirati brže od svetlosti?

Ispreplitanje

Preplitanje (eng. entanglement) je jedan od najzbunjujućih aspekata kvantne mehanike. Isprepletanost omogućava česticama da trenutno komuniciraju na ogromnim udaljenostima, kršeći pravilo da je brzinu svetlosti najveća moguća brzina. Nameće se ideja da bi isprepletanost mogla da omogući komunikaciju nadsvetlosnom brzinom. Da li je tako? Odgovor ćete naći u ovom tekstu. A ako vam se ne čita, odmah ćemo vam reći. Ne omogućavaju. Sledi zašto.

 

Opširnije: Mogu li isprepletane čestice komunicirati brže od svetlosti?

Write comment (6 Comments)

Koliko fotona je stvoreno do danas u svemiru?

foton

Prošlo je nekoliko stotina miliona godina, možda i svega 200 miliona od nastanka univerzuma kada su stvorene prve zvezde. Od tada, od prvog zraka prve zvezde do danas svemir neprestano proizvodi svetlost. Osnovna čestica svetlosti je foton. Koliko fotona je proizvedeno od prvog zvezdanog zraka pre 13 milijardi godina do danas?

Opširnije: Koliko fotona je stvoreno do danas u svemiru?

Write comment (1 Comment)

Atom - elementarne čestice

StrukturaAtoma391Kada su fizičari počeli da govore o elementarnim česticama i kada su izgradili dovoljno moćne akceleratore u kojima su tragali za tim česticama broj novih čestica počeo je brzo da raste. Činilo se da je svet postajao sve komplikovaniji. Pronađeno je više od 200 elementarnih čestica. Fizika je bila suočena sa velikim problemom klasifikacije ovoliko velikog broja čestica. Jednom prilikom Enriko Fermi (dobitnik Nobelove nagrade) na pitanje o nekoj čestici svom tadašnjem studentu, budućem Nobelovcu, Leonu Ledermanu odgovorio je: „Mladi čoveče, kada bih mogao da zapamtim imena svih tih čestica bio bih botaničar.“

 

 

Opširnije: Atom - elementarne čestice

Write comment (0 Comments)

U isčekivanju polarne svjetlosti

PSvjetlostMT

Pisali smo o dvije najsnažnije eksplozije (od 2017.!) koje su se početkom listopada dogodile na Suncu. One su dovoljno potentne za reakciju Zemljinog geomagnetskog omotača koja u konačnici može rezultirati pojavom polarne svjetlosti (aurora borealis) na noćnom nebu čak i na niskim geografskim širinama.

Opširnije: U isčekivanju polarne svjetlosti

Write comment (0 Comments)

Fizika Stivena Hokinga

MladiHS

Hoking, sa 23 godine, kada je kao post-diplomac počeo rad na kosmološkom singularitetu,  i njegova prva supruga Džejn Vajld. Izvor.

Stiven Hoking (1942-2018) je jedan od najpoznatijih teorijskih fizičara. U ovom članku opisaćemo četiri njegova najvažnija i najpoznatija doprinosa. Premalo za poluvekovni, intenzivan istraživački rad, ali dovoljno da se dobije neki utisak o njegovom opusu.

.

Opširnije: Fizika Stivena Hokinga

Write comment (1 Comment)

Komentari

  • Aleksandar Zorkić said More
    U ono davno vreme smatralo se da tamo... 3 sati ranije
  • Dejan said More
    Da li ima neki poseban razlog što je... 9 sati ranije
  • Dragan Tanaskoski said More
    Hvala i tebi Marino na inspiraciji.... 2 dana ranije
  • Boris Saksida said More
    Bravo.....maraton,al neka pobedi... 2 dana ranije
  • Yec Miroslav said More
    Mislim da je Mask prešao igricu, bar... 4 dana ranije

Foto...