Subota od 11:30 do 12:30
OVE SUBOTE, 29.III 2025., iz naših će se krajeva vidjeti djelomična pomrčina Sunca. Početak pomrčenja događa se u 11:36, maksimum pomrčenja u 12:10, kraj pomrčine nastupa u 12:43, po našem vremenu (UT+1). Navedeni podaci načelno su točni za cijeli Istarski poluotok, uz napomenu kako se vremena i postotak pomrčenja Sunčeva diska neznatno razlikuju ovisno o lokaciji opažača.
Radi se o djelomičnoj pomrčini Sunca koja će se u maksimumu (0.938mag) najbolje vidjeti iz sjevernih područja, posebice sjeveroistok Kanade i Grenland. U manjoj ili većoj fazi pomrčenja naći će se cijeli Atlantski ocean, od ekvatora prema sjeveru, sjeveroistočna Afrika, cijela Europa izuzev južnih krajeva te sjever Ruske Federacije sve do dalekih istočnih područja Sibira. Iz naših krajeva vidjeti će se faza od 0.108mag. Na području zahvaćenom pomrčinom živi oko 814 milijuna ljudi. Mi pripadamo najbrojnijoj skupini od pola milijarde ljudi koji će vidjeti oko 10% pomračenog Sunčevog diska.
Pomrčine Sunca nastaju kada se u obje ravni poredaju; Sunce, Mjesec i Zemlja. Tada Mjesečev disk prekriva Sunčev disk. Opažači to vide kao djelomičnu, potpunu ili prstenastu pomrčinu Sunca, ovisno o aktualnoj udaljenosti Mjesec-Zemlja i „poravnanju” svih triju nebeskih tijela.
Pomrčine Sunca i Mjeseca događaju se svega nekoliko puta godišnje, njihova vidljivost ovisi o lokaciji opažača, vremenskim prilikama u satima pomrčenja, dobi dana te samoj nebeskoj geometriji.
Ovu pomrčinu Sunca vidjeti ćemo u vrijeme vikenda, taman kada je Sunce najviše nad horizontom, no vremenske prilike nisu nam previše naklonjene.
Opažači s Poluotoka će tijekom nešto više od sat vremena trajanja pomrčine Sunca kod nas vidjeti djelić Sunca koji kao da je „odgriznut” od strane Mjeseca. Takvo, krnje, Sunce moguće je opažati golim okom ISKLJUČIVO UZ UPORABU ODGOVARAJUĆIH ASTRONOMSKIH FILTRA koji omogućavaju sigurno uživanje u ovoj nebeskoj pojavi, s i bez astronomske opreme.
Promatranje Sunca bez odgovarajuće zaštite uzrokuje oštećenje ili gubitak vida. Nipošto NE promatrati pomrčinu Sunca dalekozorom ili teleskopom (gubitak oka je zagarantiran!) ukoliko na njemu nije sigurno postavljen certificiran astronomski filter namijenjen isključivo za opažanje Sunca!
Mjesečev zagriz Sunčeva diska biti će jasno uočljiv za sve koji žive sjeverno od linije Pula – Zagreb, oni koji se pak nalaze južnije od linije Dubrovnik – Beograd neće imati prigodu vidjeti ovu pomrčinu.
Slijedeća pomrčina Sunca vidljiva iz naših krajeva dogoditi će se 12.VIII 2026., biti će to spektakularan prizor uranjanja jako pomračenog Sunca (preko 3/4) u more na horizontu!
Magniteuda pomračenja Sunca
Magnituda pomračenja Sunca je deo prečnika Sunca koji pokriva Mesec.
MALA ŠKOLA POMRAČENJA SUNCA