Solar Eclipse (1900) - the first moving image of an astronomical phenomenon

Ovo je prvo snimljeno pomračenje Sunca. Bilo je to 28. maja 1900. godine a snimio ga je u ono vreme poznati mađioničar, Nevil Maskelyne (1863–1924 - ne treba ga brkati sa britanskim astronomom istog imena i prezimena koji je živeo znatno ranije), za vreme ekspedicije Bitanskog astronomskog društva u Severnou Karolinu. 

Snimanje pomračenja u ono vreme od pre 120 godina nije bilo jednostavno. Maskelyne je morao da napravi poseban adapter za kameru kako bi je pričvrstio za teleskop.  

Nako nsnimanja film se zagubio u arhivi Kraljevskog astronomskog društva i ponovo je pronađen tek pre nekoliko godina. Rekonstrukciju i digitalizaciju filma izvršilo je Kraljevsko astronomsko društvo i Britanski institut za film. 

U dokumentaciji o ovom filmu se kaže da je Maskelyne u poduhvat snimanja pomračenja Sunca ušao sa željom da prikaže astronomima mogućnosti kinematografije u astronomiji, kako bi je oni prihvatili. 

  

 

  

ps1

ps2

ps4

Tok pomračenja Sunca od 28. maja 1900. godine posmatrano iz Severne Karolina (program SkySafari 6 Pro)

 

 



Komentari

  • Ljubomir said More
    -
    - Da, secam se tog clanka "Sirenje... 20 sati ranije
  • Živko Teodosić said More
    Poštovani Dragane, 

    Uvek ste bili fer... 1 dan ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Ljubomir wrote:
    -
    - Hvala na odgovoru. Bas to sam i...
    1 dan ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Poštovani Živko,

    Hvala na detaljnom i... 1 dan ranije
  • Živko Teodosić said More
    Sva tela u Univerzumu, koja imaju masu,... 1 dan ranije

Foto...