TitanMB 1

Džerard Kajper je spektroskopom, u atmosferi Titana otkrio metan (CH₄) 1944. godine.

Misija Vojadžer 1 (1980-1981.) je prolazeći pored Titana u njegovoj atmosferi otkrila tragove etana (C₂H₆). Zaključeno je da on nastaje u procesu fotolize (fotodisocijacije) metana pod uticajem sunčevog UV zračenja.

Misija Kasini-Hajgens (2004-2017.) je otkrila jezera i mora tečnih ugljovodonika (uglavnom metana i etana) na površini, posebno na severnoj hemisferi. Lender Hajgens, koji je sleteo 2005. godine, detektovao je tečan metan na površini.

Svemirski teleskop Džejms Veb je detektovao metil radikal na Titanu, pružajući ključni deo koji nedostaje za naše razumevanje hemijskih procesa na Titanu.

1) Titan ima gustu atmosferu sastavljenu od azota (N2) i metana (CH4).

2) Molekuli metil radikala (CH3) nastaju razlaganjem molekula metana delovanjem sunčeve svetlosti ili energetskih elektrona iz Saturnove magnetosfere.

3) Oni se zatim rekombinuju međusobno ili sa drugim molekulima I stvaraju supstance poput etana (C2H6).

4) Metan, etan i drugi molekuli se kondenzuju i padaju kao kiša iz atmosfere, formirajući jezera i mora na površini Titana.

Titan snimljen sa ST Džejms Veb i zemaljske opservatorije V.M. Kek. 

Oblaci metana (označeni belim strelicama) se pojavljuju na različitim visinama, na severnoj hemisferi Titana.

Na Vebovoj slici svetlost na 1,4mikrona (μm) je obojena plavo, 1,5 μm zeleno, a 2,0μm je crveno. Na Kekovoj slici svetlost na 2,13μm je obojena plavo, 2,12μm zeleno, a 2,06 μm je crveno.

U srednjoj koloni su slike jedne talasne dužine koje su snimili Veb i Kek na 2,12μm. Ova talasna dužina je osetljiva na emisiju iz donje troposfere Titana. Krajnje desne slike prikazuju emisiju na 1,64 μm (Veb) i 2,17 μm (Kek), što favorizuje veće nadmorske visine, u gornjoj troposferi i stratosferi Titana (atmosferski sloj iznad troposfere). To pokazuje da se oblaci vide na većim nadmorskim visinama 14. jula nego ranije 11. jula, što ukazuje na kretanje naviše.

Neko može da pomisli: "Divno, idemo na Titan, ima energenata koliko hoćeš." Ne vredi, nema kiseonika. Da bi se hemijska energija molekula metana i etana oslobodila potreban je kiseonik.

TitanMB 2

SVE JE FIZIKA
Miša Bracić
MisaBracic portret

  


Komentari

  • Драган Танаскоски said More
    Kod akrecionih diskova, energija se... 7 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Jedno iskustvo astronoma amatera (moje... 14 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Hvala na odgovoru, mada mi nije bas sve... 16 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Za razliku od hemijskih reakcija... 4 dana ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Molio bih autora da napise malo vise o... 5 dana ranije

Foto...