- Detalji
-
Kategorija: Zvezde
-
Datum kreiranja: subota, 07 decembar 2024 08:58
-
Autor Astronomski magazin
Godine 1936, astronomi su vidjeli jedan zbunjujući događaj u zviježđu Oriona: mlada zvijezda FU Oriona (FU Ori) je u nekoliko mjeseci postala stotinu puta sjajnija no inače. Stvarni sjaj FU Ori je u jednom trenutku postao 100 puta veći od Sunčevog. Međutim, za razliku od zvijezda koje eksplodiraju, njen je sjaj otada opadao tek neznatno.
Opširnije: Hubble otkriva vruće detalje o mladoj zvijezdi Fu Oriona
- Detalji
-
Kategorija: Zvezde
-
Datum kreiranja: ponedeljak, 02 decembar 2024 14:01
-
Autor Miša Bracić
Izložba „Šta se krije ispod ravnice“, otvorena 29. novembra ’24. u Narodnom muzeju Zrenjanin, nije obična izložba. To je biblioteka kamenih zapisa starih desetine i stotine miliona godina i više. To je priča o fosilima biljaka i životinja, iskopanim na Fruškoj Gori i vojvođanskoj ravnici koju priča sama priroda. To je priča bez reči. Tu je slovo A sloj izumrlih algi od pre 1,8 milijardi godina koji se nataložio i skamenio u prastarom moru. Sada nam se pokazuje kao odlomak neke stene, iskinut list iz neke stare knjige. Slovo Š su kosti izumrlih vrsta iz vremena poslednjeg ledenog doba. Dok se sve to posmatra i sluša kao da oživjava istorija Fruške Gore i Panonske ravnice.
Opširnije: Šta se krije ispod ravnice
- Detalji
-
Kategorija: Zvezde
-
Datum kreiranja: nedelja, 24 novembar 2024 19:23
-
Autor Aleksandar Zorkić
Prvi elementi koji su se pojavili u kosmosu su vodonik, helijum i litijum, s tim što vodonika ima oko 75%, helijuma tu negde oko 24% i sasvim, sasvim malo litijuma. Već nakon nekoliko minuta posle Velikog praska nastala su jezgra ovih atoma, ali bilo je potrebno još neko vreme (380.000 godina) da se visoka temperatura univerzuma od više milijardi Kelvina spusti na oko 3.000 K da bi jezgra počela da hvataju slobodne elektrone i tako formiraju kompletne atome.
Opširnije: Da li sve supernove proizvode iste elemente?
- Detalji
-
Kategorija: Zvezde
-
Datum kreiranja: četvrtak, 21 novembar 2024 18:35
-
Autor ESO
Slika prikazuje svetlu ovalnu strukturu, okruženu slabijim većim prstenom, na crnoj pozadini. Oval odgovara svetlosti koja dolazi od zvezde WOH G64 i čaure oko nje, dok prsten može biti unutrašnja strana torusa prašine oko njih.
Opširnije: Astronomi su napravili prvu sliku zvezde izvan naše galaksije izbliza
- Detalji
-
Kategorija: Zvezde
-
Datum kreiranja: petak, 24 april 2009 19:55
-
Autor Marino Fonović
Sredinom proslog stoljeća otkrivena je neobična skupina zvijezda intenzivnih, eksplozivnih promjena sjaja koje se ponavljaju u relativno kratkim intervalima. To su crveni patuljci - objekti slabašna sjaja koji nerjetko imaju tek desetinku Sunčeve mase. Njihovi iznenadni bljeskovi podsjećaju na one koji se mogu povremeno pojaviti na Suncu.
Opširnije: CRVENI PATULJCI
- Detalji
-
Kategorija: Zvezde
-
Datum kreiranja: petak, 27 mart 2009 17:08
-
Autor Marino Fonović
Kad zvijezde male mase, uključujući i Sunce, potroše nuklearno gorivo i u svom središtu više ne proizvode energiju, na kraju svog života se pod vlastitom težinom skupe u tijelo veličine Zemlje i onda se polako hlade. Pregršt njihova materijala ima masu od stotinu tona. Zbog energije oslobođene skupljanjem, površina zvijezde zagrijava se do visoke temperature pa ona još neko vrijeme svijetli - i to bijelim sjajem - pa je zato i zovemo bijelim patuljkom.
Opširnije: Bijeli patuljci