Zvezde

CRVENI PATULJCI

CP1 smSredinom proslog stoljeća otkrivena je neobična skupina zvijezda intenzivnih, eksplozivnih promjena sjaja koje se ponavljaju u relativno kratkim intervalima. To su crveni patuljci - objekti slabašna sjaja koji nerjetko imaju tek desetinku Sunčeve mase. Njihovi iznenadni bljeskovi podsjećaju na one koji se mogu povremeno pojaviti na Suncu.

Opširnije: CRVENI PATULJCI

Write comment (0 Comments)

Bijeli patuljci

Rađanje belog patuljkaKad zvijezde male mase, uključujući i Sunce, potroše nuklearno gorivo i u svom središtu više ne proizvode energiju, na kraju svog života se pod vlastitom težinom skupe u tijelo veličine Zemlje i onda se polako hlade. Pregršt njihova materijala ima masu od stotinu tona. Zbog energije oslobođene skupljanjem, površina zvijezde zagrijava se do visoke temperature pa ona još neko vrijeme svijetli - i to bijelim sjajem - pa je zato i zovemo bijelim patuljkom.

 

 

 

Opširnije: Bijeli patuljci

Write comment (3 Comments)

Rekord je izjednačen!

NeutronskaZKCrop

Do nedavno je bila poznata samo jedna neutronska zvijezda koja se oko svoje osi okrene 716 puta u jednoj sekundi i to je u toj disciplini bio svemirski rekord. Riječ je o pulsaru PSR J1748–2446ad, koji se nalazi u zbijenom zvjezdanom jatu Terzan 5, na udaljenosti od oko 18 tisuća svjetlosnih godina od nas. Kako su mu za jedan okret oko osi dovoljne 1,4 milisekunde i kako mu je promjer manji od 32 km, taj pulsar ima na ekvatoru linearnu brzinu od oko 24 posto brzine svjetlosti.

 

Opširnije: Rekord je izjednačen!

Write comment (2 Comments)

Otkriveni prvi mladi smeđi patuljci izvan Mlečnog puta

BP

NGC 602 je mlado zvezdano jato na periferiji Malog Magelanovog oblaka, satelitske galaksije Mlečnog puta, udaljene oko 200 000 svetlosnih godina od Zemlje. Sa malo elemenata težih od vodonika i helijuma, lokalno okruženje ovog jata je analog onome što je postojalo u ranom Svemiru. Oblaci prašine i jonizovani gas ukazuju na procese formiranja zvezda. Sa pripadajućim HII regionom N90, koji sadrži oblake jonizovanog atomskog vodonika, jato je pogodno za ispitivanje formiranja zvezda pod drugačijim uslovima od onih u našem susedstvu. HII regioni su neke difuzne ili emisione magline koje sadrže uglavnom jonizovani vodonik i nalaze se u međuzvezdanom prostoru u Mlečnom putu i ​​drugim galaksijama.

 

Opširnije: Otkriveni prvi mladi smeđi patuljci izvan Mlečnog puta

Write comment (0 Comments)

Hubble otkriva da mlaz iz jedne crne jame potiče zvijezdane provale

Provale 1 

Astronome je iznenadilo kada su NASA-inim Svemirskim teleskopom Hubble otkrili da emisija iz supermasivne crne jame u jezgri ogromne eliptične galaktike M87, slična mlazu iz bacača plamena, izgleda da tjera zvijezde zatečene duž njene putanje da učestalo provaljuju. Takve zvijezde, zvane nove, nisu unutar samog mlaza, već se samo nalaze u njegovom opasnom susjedstvu.

 

Opširnije: Hubble otkriva da mlaz iz jedne crne jame potiče zvijezdane provale

Write comment (0 Comments)

Veličanstvana rađaonica zvijezda

NGC5248 1Crop 

Svjetlucavi prizor na novoj Hubbleovoj Slici tjedna, spiralna je galaktika NGC 5248, udaljena od nas 42 milijuna svjetlosnih godina i smještena u zviježđu Volara. Poznata je i kao Caldwell 45, budući je uvrštena u jedan katalog vizualno zanimljivih nebeskih objekata za koje, istina, svi znamo, ali koje astronomi amateri promatraju puno rijeđe negoli čuvenije Messierove objekte.

 

Opširnije: Veličanstvana rađaonica zvijezda

Write comment (0 Comments)

Komentari

  • Siniša said More
    Prelaka pitanja, na nivou 7 razreda... 21 sati ranije
  • kizza said More
    Zanimljiv je i zakjljučak vladine... 3 dana ranije
  • Miroslav said More
    Mora da se šalite, pa pitanja su na... 3 dana ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    To sa najbližom zvezdom je skoro kao... 3 dana ranije
  • Miroslav said More
    Vojni avion na snimku očito neuspešno... 3 dana ranije

Foto...