TalasCrna

Ima u mom komšiluku nekoliko onih koji su pozeleneli od zavisti kada su videli moj poklon od Deda Mraza. Drugi, a njih je daleko više, mi na ulici prilaze i srdačno čestitaju na poklonu. Kažu: „Ako, ako i zaslužio si, bravo!“  Sad me interesuje šta će moja prijateljica Jelena za poklon da kaže jer i ona poput mene skuplja Lego vasionske brodove i drugu astronautsku opremu. Da iskoristim priliku i kažem: Jelena je za ovu godinu dobila Lego Perseverance

E sad, veliko iznenađenje za mene, ali i druge bilo je što ove godine nisam dobio nikakav vasionski brod, čak ni brodić, ni neki rover, lender, ništa, nego nešto sasvim drugo, nešto što nisam ni sanjao, ali je ipak poklon kroz odžak, tačno u ponoć stiglo ispod moje jelke. To je, pazite sad, onesvestićete se kada čujete: Veliki talas. Ili samo Talas. Ta-daaaaa!

Kutija320 Talassepravi320

 

Da, dobro ste pročitali, to je čuveni Veliki talas kod Kanagave ili 神奈川沖浪裏 kako se zvanično zove i to je najpoznatije delo japanskog slikara i grafičara Kacušike Hokusaja i zapravo najreprezentativnije delo japanske likovne umetnosti. Snažno je uticalo na evropsko slikarstvo devetnaestog veka. 

Dobro, poklon nije bio svemirsko vozilo, mada je ranije bilo govora da ću dobiti Arianu, dakle, jedan od najpoznatijih nosača koji je inače u svemir preneo i teleskop Džejms Veb, a i stotine tona drugog dragocenog tovara. Ovo je komplet iz jedne sasvim, sasvim druge priče i predstavlja neslućenu relaksaciju uma učenog čoveka. I o slici i o njenom autoru knjige su napisane i zaista mi je drago što se jedno takvo delo, u Lego reprodukciji, našlo na zidu mog doma. 

Komplet ima 1810 delova i namenjen je velikim devojkama i momcima onima od preko 18 godina. Papirna knjiga-uputstvo za sklapanje ima 196 strana, ali ja preporučujem digitalno uputstvo (naravno, besplatno je) koje ima niz svojih prednosti kao što su, recimo, zumiranje i rotiranje prikazanih delova itd. Jedan QR kod vas vodi do 1,5 sat razgovora o ovoj slici i veliko je zadovoljstvo slušati šta vrsni poznavaoci umetnosti, naročito japanske imaju da otkriju o Velikom talasu.

Meni je za sklapanje kompleta bilo potrebno po nekoliko sati dnevno čitava četiri dana. Više nisam mogao da odugovlačim jer sam goreo od nestrpljenja da sve završim. Tokom rada potrošio sam blizu dve litre švepsa. 

E sad dolazimo do prave stvari. Ova slika, a radi se zapravo o drvorezu, samo je prva u seriji drvoreza ovog japanskog umetnika koja se zove Trideset šest pogleda na planinu Fudži. Ova serija je nastala u periodu od 1830. do 1832 godine kada je umetnik imao već 70 godine i bio na vrhuncu svoje umetničke karijere. Veliki talas kod Kanagave je najpoznatija grafike pomenute serije. 

 

TalasDetalj

Strašno, strašno. Uspenušeno, podivljalo more svojim divovskim talasima baca kao lišće na vetru čamce i svakog časa preti da ih zdrobi. Snaga talasa je divlja i nekontrolisana. Dole desno na slici vidimo mornare u čamcima. Preneraženi su, užasnuti i prestravljeni. Svakog trena očekuju da ih smoždi surova snaga talasa. Poludeli  su od užasa i već uveliko gube razum. O da li će se spasti? Sigurno neće, ali oni se ipak nadaju, nadaju. Nadaju nemogućem. U daljini vidi se mirno kopno i vedro nebo, ali na pučini je samo divlji užas. O da li će se spasti? Neće! Ta sirova snaga prirode ne može da se obuzda.  

 

Vidite kako je to interesantno. Na slici u pobesnelom moru dominira gigantski talas za koji ne zna se tačno kako je tako velik nastao pa se dugo u istoriji umetnosti smatralo da je on bio posledica cunamija, ali je kasnije to nauka osporila. Uglavnom vidimo elegantnu lepotu zapenušenog talasa i nervozno, nemirno more, a zatim pažljivim pregledom zapazimo i prvo jedan pa onda i više čamaca koji kao da su se stopili s morem, a u njima su preplašeni mornari, polegli čvrsto stežući vesla u očajničkoj želji da spasu svoje živote od divljeg talasa. Slika predstavlja zaleđeni trenutak užasa. Ipak, na čitavoj slici najvažniji je ne baš lako uočljiv detalj: planina u daljini, na obali. To je sveta planina Fudži, mirni, iako i dalje aktivni vulkan koji je oduvek bio inspiracija za umetnike svih profila. Od davnina samuraji su u njegovom podnožju trenirali svoje veštine. I dok talasi divljaju u daljini nepomično i dostojanstveno stoji vulkan otporan na sve pa i na vreme.

Na slici je uočljiva perspektiva koju je Hokusaj počeo da koristi pod uticajem evropskih umetnika. To, kao i igru svetla i senke. S druge strane on je bio uzor mnogim evropskim slikarima (Klod Mone, Ogist Renoar, Edgar Dega, Pol Gogen… Van Gog)

Interesantna su dva natpisa na levoj strani slike. Veći je naslov čitave serije, a drugi…? On u prevodu glasi: „Iz četkice Hokusaja koji menja svoje ime u Icu“. Da, Hokusaj je tokom života svoje ime promenio čak 30 puta – za svaku seriju ili veliku temu koju je radio uzimao je posebno ime. 

Kacušika Hokusaj (jap. 葛飾 北斎, 1760 — 1849) bio je japanski umetnik, ukijo-e slikar i grafičar, najpoznatiji kao autor serije drvoreza Trideset i šest pogleda na planinu Fudži (富嶽三十六景) od kojih je najpoznatija Veliki talas kod Kanagave.

 

LEGO - nekoliko zanimljivosti

Lego je vrsta igračaka istoimene danske kompanije, koja se sastoji od malih plastičnih delova različitih oblika i veličina a koji se mogu međusobno spajati. Njihovim spajanjem mogu da se grade razni oblici, od automobila do zgrada i raketa. Kažu u Legu da od njihovih kockica možete napraviti skoro sve što možete zamisliti. Delovi se jednostavno uklapaju jedan u drugi i tako gradi željeni objekat. Kod Lego mašta je važnija od tehničkih veština.

Svaka kockica (kažemo „kockica“ iako zapravo malo kockca tu ima) je napravljena od kvalitetnog i trajnog materijala koji obezbeđuje dugotrajnost svake napravljenije igračke. Lego kocke spadaju u najomiljenije igračaka za decu i odrasle. U Lego tvrde da ne postoji ni jedna zemlja u Evropi, koja nema svoj Lego fan klub. 

Ime Lego, potiče od fraze „leg godt“, što na danskom znači: lepo se igraj.

  • Prve Lego kocke su napravljene 1949. godine.
  • Lego kocke se prave sa preciznošću od 2 mikrometra
  • Lego kocke iz 1963. se mogu uklapati sa današnjim.
  • U proseku se proizvede 600 delova Lego kockica u sekundi. 
  • Postoji pravilo da Lego figurice moraju biti žute boje i moraju biti srećnog izraza lica. Ali od tog pravila postoje izuzeci pa toko Lego pirati mogu imati i drukčije izraze lica.

(prema Vikipediji)

 

 

 


Komentari

  • Siniša said More
    23 tačna. Hamburg, rekorder po broju... 12 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    @Miroslav "Gravitacija NIJE SILA već... 2 dana ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Da na dubljem nivou je EM sila, a iznad... 2 dana ranije
  • Marco said More
    11. siječnja...interesantan odabir 2 dana ranije
  • Miroslav said More
    Драган Танаскоски wrote:
    Gravitacija, nevedljiva sila kojoj se...
    3 dana ranije

Foto...