Tokom nedavne posete opservatorije Mladenovo obavljena su dva zadatka.

Posetiocima je opservatorija predstavljena, pokazan teleskop, objašnjeni osnovni postupci posmatranja kroz teleskop, a bilo je i reči o nekim planetama koje su se te večeri nalazili na nebu iznad nas. Takođe, bilo je reči o eksplozijama supernovih, o planetarnim maglinama itd.

Drugi zadatak je bio suptilniji i stručniji. Prof. Dušan Mrđa je za potrebe jednog master rada izvršio niz snimanja na osnovu kojih student, odn. studentkinja ovog puta, ima zadatak da objasni optiku teleskopa, izvrši merenja sjaja objekata i slično. 

Cilj ovih snimanja nije bio kvalitet fotografije. Šta više neki objekti su namerno bili defokusirani i zato na osnovu priloženih fotografija ne može da se sudi o teleskopu – koji je inače slovi kao odličan instrument za astrofotografiju.

Evo nekih izbora fotografija:

 

5zvezda

7zvezdica

zvezde m57 saturn

 

 
 

 

Snimci sa opservatorije:

A L B U M (75 fotografija i 3 videa)

 


Komentari

  • Baki said More
    Dobar odabir teme. Ajnštajnova teorija... 11 sati ranije
  • Duca said More
    Ovi teleskopi uopšte ne pokrivaju bitnu... 1 dan ranije
  • Duca said More
    Kratko, zakoni simulacije ne moraju... 1 dan ranije
  • Baki said More
    Ako bih telegrafski akcentirao ono što... 3 dana ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Ateista 2 dana ranije
    Slažem se da... 3 dana ranije

Foto...