Noćas smo svjedočili meteopojavi koja se statistički događa jednom godišnje

vidulini snjeg 13022018

Snijeg u Istri u zimskim mjesecima i nije tako rijetka pojava. Jučer smo svjedočili povećim snježnim oborinama koje su osim zimskih radosti zadale i poprilično problema u prometu. Danas je već situacija znatno drugačija, vedro, sunčano vrijeme i temperature iznad ništice otapaju snježni pokrivač.

Znamo da snjeg nastaje sublimacijom vodene pare u vidu heksagonalnih, prizmatičnih ili zvjezdastih kristala koji su izmješani sa ledenim kristalima. Kada se za to steknu povoljni uvjeti temperature i vlažnosti zraka slijepljene nakupine kristala bešumno padaju na tlo prekrivajući krovove, grane, automobile bijelom kopernom.

munje i snijeg noc discovery

 

Volumenski gledano 95% snježne pahulje čini zrak, otud i ono škripanje pod nogama kada zarobljeni zrak u snježnim pahuljama istiskujemo pritiskom stopala. Iskustveno znamo da je snjeg jestiv, probali smo svi zagriznuti u snježnu kremu koja se otopi u ustima. Ono što moguće nismo znali je pojava munje i grmljavine istovremeno sa padanjem snijega. Tako nešto se veoma rijetko događa. Meteorološki izvori kazuju kako je vjerojatnost da na nekom prostoru u istom vremenu imamo pojavu munja i snježnih padalina moguća prosječno jednom godišnje. Upravo se to u centralnoj Istri dogodilo sinoć. Iznimno rijetka istovremena pojava munja i snježnih oborina zabilježena je pri Vidulini Observatori i na širem području Žminjštine.


Komentari

  • Ljubomir said More
    -
    - Čudo... Navikao sam da kad u ruci... 22 sati ranije
  • Pera said More
    Pa ni to nije tačno. 99% ljudi NE traga... 22 sati ranije
  • Fizičar said More
    Čvrsta materija su strune koje... 1 dan ranije
  • Драган Танаскоски said More
    @Pera Koliko god da ih ima svi oni su... 1 dan ranije
  • Ljubomir said More
    -
    - Dobro onda, koliko sam shvatio, po... 1 dan ranije

Foto...