Astronautika: misije

fobos-grunt-modelGeneralni direktor NPO "Lavočkin" Viktor Hartov se prvi put obratio povodom neuspeha misije AMS "Fobos-Grunt". On je rekao da se može priznati da je misija propala, da se sada promenila kompletna balistika leta i da više nije moguć let do Crvene planete.

"To je činjenica. Misija je sada neostvariva" - rekao je Hartov. On je takođe dodao da će pokušaji uspostavljanja veze sa stanicom i podizanje njene orbite biti nastavljeni do poslednjeg časa, do njenog ulaska u atmosferu.

Nove procene govore da se pad AMS može očekivati 11. januara 2012. mada Hartov smatra da će stanica, ako njena orbita ne bude povećana, sagoreti u atmosferi sredinom januara. Osnovna masa aparata će sagoreti, dok će neki delovi, kao što je kapsula koja je trebala da dostavi uzorke sa Fobosa preživeti prolaz kroz atmosferu. Ako podizanje orbite stanice bude obavljeno, poboljšaće se uslovi održavanje veze sa njom.

Stanica sada leti niskom orbitom, tako da je zona "radio-vidljivosti" vrlo mala. Ako se mogućnosti sa kominikacijama poboljšaju, prvi zadatak će biti da se prime telemetrijski podaci. Posle njihove analize, dalje će biti moguće da se pripreme različite verzije o tome kako upotrebiti ovaj kosmički aparat u budćnosti.

Po rečima Hartova, stručnjaci pokušavaju danonoćno da uspostave vezu sa stanicom. Međutim, problem je što je radiolinija aparata projektovana za let u duboki kosmos, međuplanetarnom putanjom, dok je aparat u stvari sasvim blizu Zemlje, pa je zbog toga vrlo teško povezati se sa njim.

"Prijemne stanice su čak dorađene da prime signale sa aparata, ali do sada nije bilo nikakvih rezultata", dodaje direktor NPO "Lavočkin". Hartov je takođe rekao da su samo tri pokušaja uspostavljanja veze sa stanicom bila uspešna - dva preko evropskih kontrolnih punktova i jedan pomoću antena na Bajkonuru.

"Telemetrija je bila u ograničenoj formi. Ona je pokazala da radio-kompleks radi i da postoji razmena podataka sa brodskim kompjuterom", rekao je Hartov.

U međuvremenu, zamenik direktora "Roskosmosa" Anatolij Šilov je opovrgao glasine da nedavno lansirani satelit "Luč" može biti upotrebljen za spas aparata "Fobos-Grunt". To je tehnički nemoguće, rekao je Šilov, jer uslovno govoreći, antene "Fobosa" "gledaju" na dole, a nemoguće ih je okrenuti "nagore" prema satelitu "Luč".

Telekomunikacioni satelit "Luč 5A" ("Zrak") je lansiran 11. decembra 2011. i namenjen je poboljšanju komunikacija sa ruskim segmentom Međunarodne kosmičke stanice.

Prethodni članci o FG:


Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Baki said More
    NASA je nedavno objavila da im je... 4 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Ne bih bio tako skeptican kad je Mask u... 8 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Dopuna mog prethodnog komentara.... 8 sati ranije
  • Rapaic Rajko said More
    Nesto u ovom clanku donekle zbunjuje.... 8 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Au, na njih su neki verovatno zaboravili... 11 sati ranije

Foto...