Svake, baš svake sekunde Velika galaksija u Andromedi (koja je jednako poznata i kao M31), prevali 110 kilometara, ka nama. Za jedan minut to je 6.705 kilometara. Za manje od 10 minuta tom brzinom obiđete celu Zemlju. To je velika brzina. Ipak, da bi došlo do susreta naše galaksije i M 31 biće potrebno mnogo više vremena, čak 3,9 milijarde godina, jer je i rastojanje između dve galaksije veliko. Ono iznosi 2,5 miliona svetlosnih godina. Naravno, imaginarni stanari galaksije M31 vide da se naša galaksija približava njima. U svakom slučaju sudar Mlečnog puta i M31 je neizbežan.

Sudar

Sudari galaksija su jako zanimljivi. Galaksije jednostavno prođu jedna kroz drugu, razdvoje se, ali njihove gravitacije im ne dozvoljavaju da suviše daleko odu i one će ponovo početi da se približavaju sve do novog sudara, što će u slučaju M31 i Mlečnog puta biti događaj za 5,1 milijardu godina. O tome smo više puta pisali pa da se ne ponavljamo. 

U svakom slučaju, a i o tome smo pričali, sudari galaksija su uglavnom sudari praznog prostora. Gotovo je neverovatno da se dve zvezde uopšte sretnu u takvom jednom događaju jer su međuzvezdana rastojanja ogromna. Recimo imate kliker staklenac prečnika jedan centimetar i drugi kliker ali 1000 kilometara dalje. Ako ih ispalite jedan ka drugom – koje su šanse da će se oni sudariti? E tako je i sa zvezdama. Ali, do dramatičnih promena će svakako doći a one će biti posledica gravitacije dve galaksije. Galaksije će se na kraju spojiti ali će obe izgubiti svoju formu. Biće to ogromna, nepravilna skupina triliona zvezda.

A šta će u tom kolosalnom sudaru biti sa Sučnevim sistemom? Najpouzdaniji odgovor bi bio: A ko će to znati, nemamo pojma?! I zaista, nema načina da se iole nešto precizno kaže, ali ipak neke procene postoje. Pre svega treba znati da će u to vreme Sunce, po zakonima svoje evolucije, već odavno biti crveni džin koji će progutati sve planete do Zemlje. Naduće se toliko da će zahvatiti prostor do Zemlje. Nije još sasvim jasno da li će tada i Zemlja biti progutana, ali je izvesno da će ona biti prevrela, sparušena, bez kapi vode i na njoj života neće biti.

Postoji, kažu astronomi, 50% šanse da Sunčev sistem bude izbačen na periferiju nove, spojene galaksije. Nešto manje šanse su (kažu nekih 12%) da Sunčev sistem bude gurnut i dalje, čak u međugalaktički prostor. 

Dakle, po ovom scenariju Sunčev sistem bi preživeo sudar bez štetnih posledica i nastavio bi da postoji i dalje i jedino bi mu se nebo promenilo. Ono bi postalo veoma tamno, gotovo bez zvezda sa tek nekoliko dalekih galaksija – samo tada neće biti nikog da to primeti. 

U čitav događaj će se na neki način uključiti još jedna galaksija, treća po veličini u Lokalnom jatu. To je galaksije Tiangulum ili M33. Nakon spajanja Mlečnog puta i M 31 Triangulim će jedno vreme orbitirati oko nove, spojene galaksije i postati njena satelitska galaksija da bi pre ili kasnije i ona bila progutana.

Astronomy

Vesti iz budućnosti: sudar Mlečnog puta sa M31

Zbogom Mlečni pute, zdravo Mlečnomeda


Komentari

  • yagodinac said More
    Voleo bih da, nakon gostovanja... 1 dan ranije
  • Baki said More
    Izbor priloga za primer. Interesantno da... 2 dana ranije
  • нина :D said More
    divno, divno, hvala gosn. 2 dana ranije
  • Baki said More
    Klajd Vilijam Tombo preminuo je 1997. u... 5 dana ranije
  • Vladan Andric said More
    Ja mislim da je Mesec nekakav stit... Pre 1 nedelje

Foto...