Miloš Gagić, M5 - snimak napravljen u okviru projekta VoBaNISTA
|
M5, NGC 5904,
M 5 (Messier 5, NGC 5904) je globularno (kuglasto, zbijeno, zatvoreno) jato zvezda u sazvežđu Serpens (Zmija). Otkrio ga je 5. maja 1702. nemački astronom Gottfried Kirch. Charles Messier ga je uočio šest decenija kasnije, 23. maja 1764. ali je mislio da se radi o maglini bez zvezda. Vilijam Heršel je uspeo da zapazi i pojedinačne zvezde u ovom jatu. Naravno, Heršel je u to vreme imao najbolje teleskope na svetu. U M5 izbrojao ih je oko 200. Bilo je to 1791.
Pod izuzetno dobrim osmatračkim uslovima M5 može da se vidi čak i golim okom, jer mu je magnituda 6,65 (na granici vidljivosti golim okom). Tada se vidi kao bledunjava zvezdica, a nalazi se pored zvezde 5 Serpentis. Ako M 5 gledate kroz dvogled ili mali teleskop zapazićete da se ne radi od zvezdi već o nekom složenom objektu. Kroz veliki teleskop, zavisno od njegovog uvećanja, u jatu mogu da se uoče i pojedinačne zvezde. Najsjajnije imaju magnitudu 12,2. Najbolje vreme za posmatranje M5 su meseci mart, april i maj.
Od nas se udaljava brzinom od 53 km/s.
Jato se prostire na 165 svetlosnih godina u prečniku i M5 je jedno od najvećih globularnih jata. Ali ono je i jedno od najstarijih u Mlečnom putu. Nastalo je pre 13 milijardi godina (Mlečni put pre 13,5 milijarde) od Zemlje je udaljeno 24.500 svetlosnih godina, a u sebi sadrži preko 100.000 zvezda (pa čak i 500.000 prema nekim izvorima).
Miloš Gagić
MILOŠ GAGIĆ | Gagić je predsednik AD „Kosmos“ iz Novog Sada i vlasnik vrlo lepe i dobro uređene i opremljene opservatorije u Mladenovu. Više meseci proveo je na Vidojevici radeći sa teleskopima, kamerama i drugim instrumentima Astronomske stanice i tako savladao neke, amaterima teško dostupne, veštine. Zahvaljujući svemu tome, ali i velikoj upornosti, uspeo je zadnjih godina da se nametne kao vodeći astrofotograf na ovim našim prostorima. |
M51 - Miloš Gagić, projekat VoBaNISTA
Još nekoliko fotografija M. Gagića: Maestralne fotografije Miloša Gagića - projekat VoBaNISTA