Lj. Šujuca sa pravom podseća. Eksperti (danas) smatraju da je u atmosferu bilo izbačeno 190 tona radioaktvnih tvari. Od 140 tona radioaktivnog goriva u vazduhu se našlo 8 tona. Ukupna emisija radioaktivnog materijala iznosila je 50 mil. Kiria, što odgovara posledicama eksplozije 500 atomskih bombi bačenih 1945. godine na Hirošimu. Bilo je ozračeno više od 145.000 km2 teritorije Ukrajine, Belorusije i Rusije. Inače, Parlament Ukrajine je usvojio program gašenja ove AE. Ona bi bila potpuno likvidirana 2065.godine. Od 2010.do 2013. atomsko gorivo iz AE bi bilo premešteno u odgovarajuća skladišta. Od 2013.do 2022. reaktori bi bili konservirani. Od 2022. do 2045. eksperti očekuju sniženje radioaktivnosti. Od 2045. do 2065 reaktori će biti demontirani i mesto gde su se nalazili očišćeno. U vreme ekspolozije službovao sam u Moskvi, kasnije u Kijevu i Minsku. Sećam se reagovanja ljudi. Ne ponovilo se.
Author: Gost

Komentari

  • Milana said More
    odlicno, odlicno, autoru, lepo i... 18 sati ranije
  • Baki said More
    Euklid je svemirski teleskop čija je... 1 dan ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Miki:
    O problemima sa AI se godinama... 2 dana ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Siniša#
    AM izlazi na latinici (kao i... 3 dana ranije
  • Miki said More
    AI odlično sklapa tekstove, (u principu... 3 dana ranije

Foto...