Па, овако: српска је зато што је славе Срби, православна је зато што се обележава по календару Српске православне цркве, а Нова година је зато што је првог јануара. Од кога је календар који користи СПЦ преузет је прилично неважно, будући да се и обична нова година слави по календару који је такође од неког преузет. Да ли се Српска Нова година обележава на прикладан начин је питање које је сасвим одвојено од питања треба ли она икако да се обележава. Грчка православна црква, колико ја знам, је и стварно прешла на Миланковићев календар тако да није јасно на шта се мисли под њиховим традиционалним датумима. Наравно да тих датума неће бити никаквог славља кад их црква ни не обележава? Кићење јелки, уношење бадњака и слично су изворно пагански обичаји интегрисани у хришћанство. Можда пре коју хиљаду година са хришћанством и нису имали никакве везе, али сада имају.
Author: Gost

Komentari

  • Baki said More
    Euklid je svemirski teleskop čija je... 16 sati ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Miki:
    O problemima sa AI se godinama... 2 dana ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Siniša#
    AM izlazi na latinici (kao i... 2 dana ranije
  • Miki said More
    AI odlično sklapa tekstove, (u principu... 2 dana ranije
  • Синиша said More
    A sad ozbiljno. AI u deliću trena,... 2 dana ranije

Foto...