Prof. Dejan Stojković za AM govori ukratko o svom predavanju "Mini crne rupe na LHC-u" koje će da održi 16. juna na Institutu za fiziku u Zemunu.

AM: Ponovo ste u Srbiji i ovog puta držite predavanje na Institutu za Fiziku. Prethodno ste držali na Kolarcu 2007. i tonski snimak tog predavanja smo objavili ovde. U međuvremenu za Astronomiju ste napisali članak o crnim rupama i LHC. Ima li u Vašim istraživanjima nekih novosti na tu temu?

Prof. Stojković: U Astronomiji sam našim čitaocima dao osnovne podatke o Black Max-u, generatoru događaja po kome će se tražiti mini crne rupe na LHC-u. Novost je da smo pre par meseci objavili Black Max II. Od kako se Black Max pojavio, puno naučnih grupa u svetu, koje se aktivno pripremaju  za eventualna otkrića novih fizičkih fenomena na LHC-u, javilo se sa pitanjima, željama i sugestijama kako da Black Max napravimo jos boljim i sveobuhvatnijim a u isto vreme pristupačnijim za korisnika. Izašli smo u susret većini zahteva, na primer grupa iz Heidelberg-a je zahtevala da relaksiramo zahtev da je u fizikčim procesima barionski broj očuvan, jer nova fizika možda ne poštuje taj zakon i "generator događaja" koji insistira na tom zakonu jednostavno ne može da predvidi relevantne događaje.

Mislim da je Black Max definitivno spreman da isključi (ili potvrdi) teorije sa jakom gravitacijom koje predviđaju kreaciju mini crnh rupa i drugih interesantnih efekata na energijama dostupnim LHC-u.

Predavanje: Mini crne rupe na LHC-u

 

Dejan Stojkovič
Author: Dejan Stojkovič
Dejan Stojković je rođen 1971. godine u Vranju. Oženjen je i otac je dvoje dece. Diplomirao je fiziku na Univerzitetu u Beogradu 1994. godine. Poslediplomske studije je nastvio na Institutu za fiziku u Beogradu. Pod mentorstvom dr Bogojevića je i magistrirao 1997. Studije je zatim nastavio u SAD na Univerzitetu Kejs Vestern u Klivlendu gde je doktorirao 2001. Nakon doktorata bio je na posledoktorskim studijama na Univerzitetu u Alberti u Kanadi od 2001. do 2003. godine, te na Univerzitetu Mičigen, u An Arboru, SAD od 2003. do 2005. godine. 2005. godine se vratio na Univerzitet Kejs Vestern gde je dobio poziciju gostujuceg profesora. Od 2007. ima tenure track poziciju na Državnom Univerzitetu Njujorka, Bafalo, SAD, gde je 2012. promovisan u tenure, a 2017. u poziciju redovnog profesora. Recenzent je najuglednih stručnih časopisa. Nagrada „Marko V. Jarić“ za 2011. godinu dodeljena je prof. Dejanu Stojkoviću, za njegov značajan doprinos u analizi dinamike crnih rupa u višedimenzionalnim kosmološkim modelima, kao i za razradu eksperimentalnog metoda BlackMax kojim bi se na velikom hadronskom sudaraču u CERN-u po prvi put mogli detektovati efekti kvantne gravitacije (mini crne rupe).

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Dragan Tanaskoski said More
    Adminstratore Nase postavlja uvek... 2 dana ranije
  • Baki said More
    Časopis Astronomy bi trebalo da jasno... 2 dana ranije
  • Željo Perić said More
    Šta Vas je navelo da napišete ovako... 3 dana ranije
  • Duca said More
    Pa dobro, mi ljudi uništili smo skoro... 4 dana ranije
  • Duca said More
    Priče Bila Gejtsa o tome kako bi... 6 dana ranije

Foto...