Delovi iz knjige: Voje ANTONIĆA , Da li postoje stvari koje ne postoje |
Za neke od slika objavljenih na prethodnim stranama teško je utvrditi izvor i dobiti objašnjenje, ali može se pretpostaviti da su objavljene uz tvrdnju da su to autentični snimci vanzemaljskih svemirskih brodova. Autor ove knjige dao je sebi slobodu da “snimi” (da ne kažemo docrta) nekoliko vanzemaljskih letilica, a ovo su rezultati te šale. Cilj je, naravno, da se pokaže da ni u amaterskim uslovima nije teško lažirati ovakve snimke.
Montažu fotografija moguće je napraviti i običnim makazama, ali rezultati su mnogo boljikad se obrada uradi kompjuterski. Tako su stvorene i ove slike: pozadina je snimljenaobičnim fotoaparatom, a svemirski brodovi modelovani su u programu koji se zove 3D Studio, pa u Photoshopu “nalepljeni” na skenirane slike, čime se lakše jednačava osvetljenost i kontrast ubačenih detalja. Na isti način je i mesec na jednom od snimaka “ukra- den” (skeniran) iz časopisa i ubačen da bi obogatio zlatiborski zimski pejsaž, dodate su ulične lampe, na nekim prozorima je radi idilične atmosfere svetlo naknadno “upaljeno” i tako dalje. Sve je u funkciji efekta; posmatraču je i tako svejedno kako je izgledala originalna scena.
Mada su leteći tanjiri na mnogim “autentičnim” snimcima neoštri, ovde su uglavnom urađeni tako da budu jasni i oštri. Naravno da nije teško naknadno ih “zamutiti” prema potrebi, ali je ovde pre svega bio cilj da se demonstriraju mogućnosti kompjuterske montaže slike.
Izuzetak je poslednja fotografija, koja je načinjena duplom ekspozicijom (tačnije, poklapanjem filmova pri osvetljavanju fotopapira)kuća pod snegom i rasvete, omaškom snimljene u restoranu. Neoštrinom i slučajnim pokretom fotoaparata stvoren je utisak velike brzinekretanja svetlećih letilica na nebu.
Delovi iz knjige: Voje ANTONIĆA , Da li postoje stvari koje ne postoje |