Možda ovaj tekst, na prvi pogled nema veze sa astronomijom, ali stanje svetske ekonomije govori nam koje su države ekonomski najmoćnije i samim tim najpozvanije da ostvare astronomske poduhvate.
Samo četri zemlje: SAD, Kina, Japan i Nemačka, čine više od pola svetske ekonomije gledano kroz bruto društvneni proizvod (BDP). Samo BDP Sjedinjenih Američkih država je veći od 170 zemalja. Prve su u svetu po izvozu poljoprivrednih proizvoda, i to ubedljivo. Najveći su prodavac oružija i 80% svetske medicinske opreme. Svi im daju novac, jer bez Wall streeta nema gradnje u svetu (Kina se relativno nedavno pojavila kao kreditor na svetskom nivou). Bogati su i imaju ogromno unutrašnje tržiste na kome neumereno troše.
U ovoj vizualizaciji prikazani su BDP po zemljama za 2021. godinu na osnovu procenjenih podataka Međunarodnog monetarnog fonda.
BDP uzima u obzir ukupnu tržišnu vrednost proizvedenih dobara i pruženih usluga u zemlji u određenom vremenskom okviru, kao što je kvartal ili godina. Pored toga, BDP uzima u obzir rezultate usluga koje pruža vlada, kao što je novac potrošen na odbranu, zdravstvenu zaštitu ili obrazovanje.
Celokupna svetska ekonomija na jednoj slici. Pritisnite na sliku da dobijete uvećani prikaz. Ako pritisnete OVDE, dobićete uvid u ostale države koje nisu na slici.
Napomena u vezi mernih jedinica. Američki trilion (T na slici) je evropski, time i naš bilion, a američki bilion je naša milijarda (B na slici).
Zanimljivo je videti gde se nalazimo mi. Srbija (bez KIM), Hrvatska i Slovenija su na 0,06T, tj. 60 milijardi. BIH na 20 milijardi, Severna Makedonija i tzv. Kosovo na 10 milijardi.
Tri najveće ekonomije (SAD, Kina i Japan) su zaista i najjače u astronomskim i aeronautičkim poduhvatima. Nemačka bi mogla da da veći svoj doprinos. Za njima je i Indija. Rusija sa ekonomijom slabijom od Italije, a malo boljom od Španije, još se dobro drži.
Izvor:
https://www.visualcapitalist.com/visualizing-the-94-trillion-world-economy-in-one-chart/