Koliko li ste puta čuli ove riječi u životu? Njihova je primjena univerzalna, u ljubavi, poslu, prijateljstvu... iste vrijede i u svemiru. Živimo na plavom planetu, iskustvom i mjerenjem naučili smo procjenjivati veličinu, oblik, udaljenosti u svijetu koji nas okružuje. „Odokativnom" metodom bez problema ćemo procjeniti koliko ima od točke A do točke B, ili koliko je visoka zgrada, uz određeni, prihvatljivi stupanj pogreške. No kada bi se našli na Mjesecu ili Marsu naš sustav „odokativne izmjere" grdno bi pogriješio. Primjerice dok stojimo uspravno naša se linija vidljivog horizonta (na h=0) proteže do 4.660 m. Kad bi bili na Marsu ta bi vrijednost iznosila svega 3.402 m, a na Mjesecu još manje; 2.430 m.

udaljenosti-horizonta

Želite li saznati koliko bi nam horizont bio daleko na nekim drugim svjetovima na ilustraciji u prilogu donosimo formulu za izračun. Pokušajte sami izračunati. Saznati ćete nešto novo o svjetovima u svemiru, otresti se svakodnevnih briga i problema, podsjetiti se već pomalo zaboravljenih računskih operacija. Tko zna možda upravo time zadivite nekoga tko vam je još jutros bio tako daleko a tako blizu...


Sunce kako bi smo ga vidjeli...

Neke stvari u životu na Zemlji jednostavno prihvatimo takve kakvima jesu. Sunce svakog dana izlazi i zalazi.. Doživljavamo ga kao svjetleći krug („kuglu") na našem nebu. Ujutro i navečer te za oblačnih dana taj svjetleći krug jasno vidimo na nebu i on ima dimenzije na koje smo se „naučili".



Komentari

  • Baki said More
    Teks ima drugi akcenat, ali, svejedno,... 2 dana ranije
  • Miško said More
    Odličan text! 3 dana ranije
  • Siniša said More
    To je tačno. Kad je reč o centru mase,... 4 dana ranije
  • Duca said More
    Pa ako postoje one "mini crne rupe" to... 4 dana ranije
  • Baki said More
    21.03.2024. - "Razlog je identificiran,... 6 dana ranije

Foto...