Astronautika: misije

Mesec

Još jedanom je odloženo sletanje na Mesec i to drugi put ove godina. U januaru Nasa je izvršila neke promene u planu, tj. neka odlaganja pa je plan bio:

  • Artemis 2 (obletanje oko Meseca) umesto u novembru 2024. pomerenje za septembar 2025. 
  • Artemis 3 (sletanje na Mesec sa posadom) planiran za decembar 2025. pomeren za septembar 2026. . 
  • Artemis 4 (Izgradnja stanice u orbiti oko Meseca) i dalje je planiran za septembar 2028. 

To je bio plan početkom godina, ali sada je ponovo došlo do pomeranja planova zbog problema sa toplotnim štitom na kapsuli Orion (u kojoj inače treba da leti posada) tako da će po novom planu Artemis 3 umesto 2026. na Mesec sleteti sredinom 2027

Pre toga poleteće Artemis 2, to je let sa ljudskom posadom oko Meseca i koji treba da traje 10 dana, obaviće se najranije aprila 2026

KapsulaKapsula koja treba da vrati posadu na Zemlju

Do odlaganja je došlo zbog tehničkih problema koji su inače uočeni još tokom leta Artemis 1, ali ih inženjeri nisu sasvim razumeli. Ti problemi se pojavljuju tokom ulaska letelice u atmosferu Zemlje.  

Program Artemis je program ljudskih letova u svemir koji vodi Nasa sa više međunarodnih i američkih partnera. Primarni cilj Artemisa bio je da do 2025. godine vrati ljude na Mjesec, tačnije na južni pol Mjeseca. 

Program Artemis počeo je u decembru 2017. Nasin kratkoročni cilj programa je, između ostalog, spuštanje prve žene i prve “obojene” osobe na Mjesec; srednjoročni ciljevi uključuju uspostavljanje međunarodnog ekspedicijskog tima i održivo ljudsko prisustvo na Mjesecu. Dugoročni ciljevi za Artemis su postavljanje temelja za vađenje lunarnih resursa i konačno izvodljivost misija posade na Mars i dalje.

 

U ovom poduhvatu SAD se takmiči sa Kinom koja takođe planira da na Mesec, i takođe u južnu polarnu oblast, pošalje svoju posadu. Pre nekoliko godina u igri je bila i Rusija, ali ta zemlja je sada zaglibljena u dugotrajni rat sa Ukrajinom i njena ekonomija je uzdrmana tako da se u neko dogledno vreme ona ne smatra konkurentom u osvajanju svemira. Amerikanci se žure da uspostave svoju bazu  na Mesecu pre Kineza kako bi obezbedili izvesnu dominaciju na zemaljskom satelitu. Inače, kineski plan je da osvoje Mesec do 2030. godine. 

Naravno, južna polarna oblast Meseca je veoma atraktivna zbog zamrznute vode koja bi mogla da snabdeva vodom stalne posade u bazi na Mesu a koja bi mogla nakon prerade  da posluži i kao raketno gorivo. Uopšte, Mesec može puno da ponudi Zemljanima. On raspolaže rudnim bogatstvom, odlično je mesto kao polazna stanica za letove u dublji svemir, pogodan je za brojna naučna istraživanja itd. I da, jasno je da iza svega stoji ekonomija. Tako je, uostalom, još od antičkih vremena.

Određene lokacije za spuštanje ljudi na Mesec

Astronomy

 


Komentari

  • Dragan Tanaskoski said More
    Pokušavam da napišem neki tekst koji... 19 sati ranije
  • Dragan Tanaskoski said More
    Još bolje bi bilo da Sunce stoji (jer i... 1 dan ranije
  • Miroslav said More
    Samo da dodam još jedan razlog za izbor... 1 dan ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    U ono davno vreme smatralo se da tamo... 2 dana ranije
  • Dejan said More
    Da li ima neki poseban razlog što je... 2 dana ranije

Foto...