![]() |
Ovo je slika od 80 miliona piksela zvezdanog jata RCV 38, koje se nalazi na udaljenosti od 5500 svetlosnih godina u sazvežđu Vela. RCV 38 je mlado jato koje sadrži oko 2000 zvezda i pršti od aktivnosti stvaranja zvezda. Slika je snimljena ESO-ovim vidljivim i infracrvenim teleskopom za astronomiju (VISTA), koji radi u pustinji Atakama u Čileu. Prikazuje mešavinu gasa, prašine i zvezda, stvarajući ekstravagantan, ali spektakularan pejzaž. Kako VISTA posmatra infracrveno svetlo, može da proviri kroz većinu prašine u ovom regionu, što bi blokiralo naš pogled kada posmatramo u vidljivoj svetlosti. Iza prašine, VISTA prikazuje mlade zvezde u prašnjavim čahurama i hladne „neuspele“ zvezde poznate kao smeđi patuljci, otkrivajući tako tajne u ovim mladim zvezdanim rasadnicima. |
Ova neverovatno detaljna slika prikazuje zvezdano jato RCV 38. Ceo ovaj deo tamnog neba prekriven je zvezdama svih veličina i boja: bele, plave, narandžaste ili žute. Najveći deo slike zauzima maglina; njegov oblik možda podseća na psa balona, ali nema jasno definisan oblik. Unutra, oblaci menjaju gustinu i boju, od tamno braon do slabo vidljivih ljubičastih oblasti. Deo grozda je jarko žute boje, pored crvenog i ružičastog dela koji bi mogao da podseća na malog jastoga. Čitavo zvezdano jato je na sličan način prekriveno zvezdama svih oblika i boja, u istinski šarenoj ekstravaganciji.
Evropska južna opservatorija (ESO) objavila je zadivljujuću sliku zvezdanog jata RCV 38 od 80 miliona piksela, koju je snimio ESO-ov vidljiv i infracrveni teleskop za astronomiju (VISTA), koji radi u pustinji Atakama u Čileu.
Upoznajte šarenu ekstravaganciju zvezdanog rasadnika RCV 38, koji se nalazi na nekih 5500 svetlosnih godina od nas, u sazvežđu Vela. Sa svojim svetlim prugama i kovitlacima, ovo rodno mesto zvezda ne plaši se da se razmeće svojim bojama. Od živopisne ružičaste boje gasnih oblaka do raznobojnih tačaka, koje su mlade zvezde, ova slika ima sve.
U poređenju sa našim Suncem, koje je staro oko 4,6 milijardi godina u stabilnoj fazi svog života, zvezde u RCV 38 su još uvek veoma mlade. Star manje od milion godina, RCV 38 sadrži oko 2000 zvezda, stvarajući ovaj psihodeličan pejzaž. Ovo mlado zvezdano jato vrvi od aktivnosti, što ga čini zanimljivom metom za posmatranje astronoma.
Zvezdana jata su kao džinovski lonci pod pritiskom, koja sadrže sve sastojke za formiranje zvezda: guste oblake gasa i neprozirne gomile kosmičke prašine. Kada se ova mešavina gasa i prašine sruši pod sopstvenom gravitacijom, rađa se zvezda.
Snažno zračenje koje dolazi od ovih novorođenih zvezda čini da gas koji obuhvata zvezdano jato blista, stvarajući ružičaste nijanse koje vidimo ovde u RCV 38. To je zaista spektakularan prizor! Ipak, u vidljivoj svetlosti mnoge zvezde u jatu RCV 38 ostaju skrivene od nas, jer nam prašina blokira pogled na njih.
Tu dolazi teleskop VISTA, u ESO-ovoj opservatoriji Paranal: njegova VIRCAM kamera posmatra infracrveno svetlo koje, za razliku od vidljive svetlosti, može da prođe kroz prašinu gotovo neometano, otkrivajući pravo bogatstvo RCV 38. Odjednom, takođe vidimo mlade zvezde unutar prašnjavih čahura, ili hladne 'neuspele' zvezde.
Ova infracrvena slika je snimljena tokom VISTA Variables u istraživanju Via Lactea (VVV), koje je proizvelo najdetaljniju infracrvenu mapu naše matične galaksije ikada napravljenu. Ovakva istraživanja otkrivaju još nepoznate astronomske objekte ili nam daju novi pogled na poznate.
Otkako je snimljena ova slika, VISTA-ina verna kamera VIRCAM, koja je sprovela brojna istraživanja snimanja od 2008. godine, povukla se nakon impresivnog rada. Kasnije ove godine, teleskop će dobiti potpuno novi instrument pod nazivom 4MOST, koji će prikupljati spektre od 2400 objekata odjednom na velikoj površini neba. Kako se VISTA ponovo rađa, budućnost izgleda svetla.
Više informacija
Evropska južna opservatorija (ESO) omogućava naučnicima širom sveta da otkriju tajne Univerzuma za dobrobit svih. Dizajniramo, gradimo i upravljamo opservatorijama svetske klase na zemlji — koje astronomi koriste za rešavanje uzbudljivih pitanja i širenje fascinacije astronomijom — i promovišemo međunarodnu saradnju za astronomiju. Osnovan kao međuvladina organizacija 1962. godine, danas ESO podržava 16 država članica (Austrija, Belgija, Češka, Danska, Francuska, Finska, Nemačka, Irska, Italija, Holandija, Poljska, Portugal, Španija, Švedska, Švajcarska i Ujedinjeno Kraljvstvo), zajedno sa državom domaćinom Čileom i sa Australijom kao strateškim partnerom. Sedište ESO-a i njegov centar za posetioce i planetarijum, ESO Supernova, nalaze se u blizini Minhena u Nemačkoj, dok se u čileanskoj pustinji Atakama, čudesnom mestu sa jedinstvenim uslovima za posmatranje neba, nalaze naši teleskopi. ESO upravlja sa tri lokacije za posmatranje: La Silla, Paranal i Chajnantor. U Paranalu, ESO upravlja veoma velikim teleskopom i njegovim veoma velikim teleskopskim interferometrom, kao i teleskopima za istraživanje kao što je VISTA. Takođe u Paranalu ESO će ugostiti i upravljati Čerenkovljevim teleskopom Jug, najvećom i najosetljivijom opservatorijom gama zraka na svetu. Zajedno sa međunarodnim partnerima, ESO upravlja ALMA-om na Čajnantoru, objektu koji posmatra nebo u milimetarskom i submilimetarskom opsegu. U Sero Armazonesu, u blizini Paranala, gradimo „najveće oko na nebu na svetu“ — ESO-ov izuzetno veliki teleskop. Iz naših kancelarija u Santjagu, Čile, podržavamo naše operacije u zemlji i sarađujemo sa čileanskim partnerima i društvom.