Ovo je sada već jučerašnja Slika tjedna s ESA-inog sajta Svemirskog teleskopa Hubble.

Ranije objava, sa slikom koja se dolje spominje u prvoj rečenici, je ovdje:

https://www.facebook.com/.../4910.../posts/7609298139159959/


Priredio i prilagodio: 
Zoran Knez
AstroMosor
 

GalaksijeZapetljane

Zapetljane galaktike

Na jednoj ranijoj Hubbleovoj Slici tjedna je bio prikazan dragulj u kraljičinoj kosi - spiralna galaktika u zviježđu Berenikine Kose, nazvanom po jednoj povijesnoj egipatskoj kraljici. Međutim, ta galaktika je tek jedna od mnogih za koje znamo da se nalaze u tome zviježđu. Ovotjedna nova slika koju je snimio NASA/ESA-in Svemirski teleskop Hubble prikazuje kozmički metež kojega smo nazvali MCG+05-31-045. To je par međudjelujućih (spiralnih) galaktika udaljenih od nas 390 milijuna svjetlosnih godina. One su dio galaktičkog jata Kosa (ili Coma).

Jato Kosa je jedno osobito bogato jato i u njemu je više od tisuću poznatih galaktika. Nekoliko ih se može lako vidjeti i amaterskih teleskopima. Većina njih su eliptične galaktike i to je uobičajeno kada su posrijedi gusto napučena galaktička jata poput Kose: mnoge od tih eliptičnih galaktika su nastale u bliskim susretima (spiralnih) galaktika koji su ih izobličili ili su ih čak razorili. I dok zvijezde unutar međudjelujućih galaktika ostaju na okupu, plin u tim galaktikama je druga priča: on gravitacijskim silama biva razvlačen i zbijan, tako da od njega mogu ubrzano nastajati nove zvijezde. Kada vruće, masivne i plave zvijezde umru, iza njih ostane malo plina koji bi ih mogao zamijeniti novim naraštajem zvijezda. U slučaju međudjelujućih spiralnih galaktika, budu poremećene i pravilne orbite (zvijezda u njima) koje proizvode upečatljive spiralne krake. Bilo da je došlo do potpunog stapanja galaktika, bilo da se samo radilo o bliskom promašaju, ishod je na kraju galaktika skoro posve lišena plina, puna ostarjelih zvijezda koje orbitiraju po nekoordiniranim putanjama: eliptična galaktika!

Slična sudbina će vrlo vjerojatno snaći i MCG+05-31-045. Dok manja spiralna galaktika biva trgana na komade i integrirana u veću, nastaje mnoštvo novih zvijezda: vruće plave će vrlo brzo sagorjeti, ostavivši za sobom one hladnije i crvenije. Potonjim će zvijezdama biti napučena eliptična galaktika, slična drugima u jatu Kosa. Ali taj proces neće biti okončan još puno milijuna godina i dok se to ne dogodi, kraljica Berenika II će morati trpjeti čvorove u svojoj kosi!

ESA/Hubble & NASA, R. J. Foley (UC Santa Cruz)

https://esahubble.org/images/potw2446a/


AstroMosor


 


Komentari

  • Aleksandar Zorkić said More
    Siniša, napisali ste:
    -- „Nemojte... 19 sati ranije
  • Siniša said More
    Nemojte bukvalno tumačiti napisano.... 1 dan ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Siniša wrote:
    Pisao sam, o naučnoj pretpostavci, koja...
    2 dana ranije
  • Siniša said More
    Pisao sam, o naučnoj pretpostavci, koja... 2 dana ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Abiogeneza je naučno istraživanje koje... 2 dana ranije

Foto...