Ovo je Slika tjedna s ESA-inog sajta Svemirskog teleskopa Hubble. Odnosno, to je prva priložena slika. Druga priložena slika je stara Hubbleova fotografija iste galaktike, objavljena 2007. g, koja se spominje na kraju članka. Dodajem i tekst koji je objavljen uz tu raniju sliku, baš kao i malu, deskriptivnu animaciju.

Objava u kojoj se govori o rendgenskim izvorima u NGC 1672 je ovdje:

https://www.facebook.com/.../4910.../posts/6254212471335206/

Objava u kojoj je prezentirana Webbova slika NGC 1672 je ovdje:

https://www.facebook.com/.../4910.../posts/7138243212932123/


Priredio i prilagodio: 
Zoran Knez
AstroMosor
 

SpiralnaGalaksija 1

GALAKTIČKI "LIGHT SHOW"

Ova Hubbleova Slika tjedna prikazuje NGC 1672, jednu spiralnu galaktiku s prečkom, koja je od nas udaljena 49 milijuna svjetlosnih godina i koja se nalazi u zviježđu Lampuge (Dorado). Ta galaktika predstavlja svestrani "light show", koji svjetluca nebeskim svjetlima dojmljive raznovrsnosti. Kao i svaka druga spiralna galaktika, i ona ima disk ispunjen milijardama sjajnih zvijezda koje odašilju prekrasnu svjetlost. Duž njenih dvaju dugih kraka nastaju mjehuri od vodika koji proizvode upadljivo crveno svjetlo, energijom napajano snažnim zračenjem iz mladih zvijezda koje nastaju unutar mjehura. Blizu središta galaktike počivaju neke uistinu spektakularne zvijezde: netom oblikovane i izuzetno vruće, one su usađene u prsten od vrućeg plina i sposobne su odašiljati čak i rendgensko zračenje. U samom središtu je jedan još sjajniji izvor rendgenskih zraka, aktivna galaktička jezgra koju stvara usijani akrecijski disk (od plina i prašine) oko supermasivne crne jame u NGC 1672. Zbog te aktivne jezgre, NGC 1672 nazivamo Seyfertovom galaktikom.

Ali ono što je najdojmljivije na ovoj slici, najkratkovjekije je od svih tih svjetala: supernova SN 2017gax, koja je bila vidljiva na samo jednoj od šest Hubbleovih fotografija ugrađenih u ovu kompozitnu sliku. Bila je to supernova tipa I, koju je izazvalo urušavanje jezgre jedne masivne zvijezde i eksplozija koja je uslijedila nakon toga. (Bila je to supernova tipa Ib/c. Prim. prev.) U samo nekoliko dana, ta se zvijezda od posve nevidljive preobrazila u novo svjetlo na nebu. Na toj slici, snimljenoj kasnije iste godine kada je supernova bila eksplodirala (2017. g.), supernova već blijedi, a na ovoj kompozitnoj slici se vidi tek kao zelena točkica tik ispod kuke od spiralnog kraka na njenoj desnoj strani. Zapravo, to je učinjeno namjerno: astronomi su željeli potražiti zvijezdu pratilju koju je zvijezda koja je eksplodirala možda mogla imati. Takvo što se ne bi dalo primijetiti tik do supernove koja blista punim sjajem! (Na slici je položaj SN 2017gax istaknut malom zelenom kružnicom. Prim. prev.)

Nedavno se NGC 1672 našla među hrpom galaktika koje je fotografirao NASA/ESA/CSA-in Svemirski teleskop James Webb. Na Webbovoj se slici vidi prsten od plina i prašine, te prašinske strukture u spiralnim kracima galaktike. Jedna Hubbleova fotografija iste ove galaktike, bila je objavljena još 2007. g.

ESA/Hubble & NASA, O. Fox, L. Jenkins, S. Van Dyk, A. Filippenko, J. Lee and the PHANGS-HST Team, D. de Martin (ESA/Hubble), M. Zamani (ESA/Hubble)

Velika slika: https://cdn.esahubble.org/arch.../images/large/potw2445a.jpg

https://esahubble.org/images/potw2445a/

________________________

SpiralnaGalaksija 2

Ovo je članak iz 2007. g.

HUBBLEOVA SLIKA PREČKASTE SPIRALNE GALAKTIKE NGC 1672

Ova slika, načinjena NASA-inim Svemirskim teleskopom Hubble, prikazuje obližnju spiralnu galaktiku s prečkom NGC 1672 i otkriva pojedinosti u oblacima u kojima u toj galaktici nastaju nove zvijezde, te tamne pruge međuzvjezdane prašine.

Jedna od najupadljivijih tvorbi na slici, jesu prašinske pruge koje se pružaju od jezgre i slijede unutarnje rubove spiralnih kraka galaktike. Jata vrelih mladih zvijezda plave boje, oblikuju se duž tih spiralnih kraka i ioniziraju okolne oblake vodika koji sada sjaje crveno. Tanani zastori prašine dijelom skrivaju i pocrvenjuju svjetlo iz zvijezda iza njih, rasipajući plavo svjetlo.

Galaktike iza NGC 1672 odaju dojam da su usađene u tu galaktiku u prednjem planu, premda su zapravo puno udaljenije. One također izgledaju pocrvenjene prašinom u NGC 1672 kroz koju prolazi njihovo svjetlo. Nekoliko sjajnih zvijezda u prednjem planu, u našoj galaktici Mliječni put, blista poput dijamanata.

Kao prototip prečkaste spiralne galaktike, NGC 1672 se razlikuje od normalnih spiralki po tome što se njeni kraci ne svijaju sve do središta. Umjesto toga, oni su spojeni na dva kraja ravne prečke od zvijezda, koja okružuje jezgru. Viđena zamalo odozgo, NGC 1672 otkriva područja silovitog rađanja zvijezda, osobito na krajevima središnje prečke. (Ovo što se vidi na slici jest upravo ta prečka. Galaktika je zapravo puno veća. Pogledajte animaciju! Prim. prev.)

Astronomi vjeruju da prečkaste galaktike imaju jedinstven mehanizam kanaliziranja plina iz diska, prema jezgri. Zahvaljujući tome, prečka u galaktici je područje u kojemu nastaju nove zvijezde.

NGC 1672 je klasificirana kao Seyfertova galaktika. "Seyfertice" su podvrsta galaktika s aktivnom jezgrom. Odljev energije iz tih jezgri može ponekad zasjeniti domaćinske galaktike. Tu aktivnost napaja nakupljanje tvari na supermasivne crne jame.

NGC 1672 je više od 60 milijuna svjetlosnih godina udaljena od nas, u južnom zviježđu Zlatne ribe. Ova su promatranja poduzeta Hubbleovom ACS-om, kolovoza 2005. g. Kompozitna je slika sastavljena uz uporabu filtera koji izoliraju svjetlo iz plavih, zelenih i infracrvenih dijelova spektra, kao i od emisije iz ioniziranog vodika.

NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)-ESA/Hubble Collaboration

Velika slika: https://stsci-opo.org/STScI-01EVVJGTAZ5EVHF1EWS8SH8F06.jpg

https://hubblesite.org/.../news.../2007/news-2007-15.html

 

Preuzeto sa FB


 


Komentari

  • Dragan Tanaskoski said More
    Pokušavam da napišem neki tekst koji... 20 sati ranije
  • Dragan Tanaskoski said More
    Još bolje bi bilo da Sunce stoji (jer i... 1 dan ranije
  • Miroslav said More
    Samo da dodam još jedan razlog za izbor... 2 dana ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    U ono davno vreme smatralo se da tamo... 2 dana ranije
  • Dejan said More
    Da li ima neki poseban razlog što je... 2 dana ranije

Foto...