Kineska lunarna misija „Chang'e 3", nazvana po legendarnoj kineskoj boginji koja je živela na Mesecu, uključuje jedan lender i jedan mali rover. Kina je treća zemlja koja je poslala točkaša na površinu našeg nebeskog pratioca, posle SSSR-a i SAD-a.
Ono malo naših koji znaju kineski, kažu da se Chang'e čita kao Čane. Ušao je u Mesečevu orbitu 6. decembra 2013. godine a sleteo 14. decembra, postavši tako prava sonda koja je meko alunirala na površinu još od 1976. i poslednje sovjetske lunarne sonde, „Луне 24”.
Mesečev rover nazvan je „Zec od žada“, a kažu da se njenovo ime izgovara kao Jujtu. Prema legendi, mali zec je bio lunarni ljubimac boginje Čane. Radi snabdevanja električnom energijom, rover koristi solarne panele. Toplotu za rad mehanike i elektronike daju mu mali nuklearni grejači. Pošto je trenutno na Mesecu (na mesttu gde je parkiran rover) dvonedeljna noć, rover je u stanju duboke nesvesti, a da li će da dođe sebi veliko je pitanje (o razlozima čitaj moj prethodni text o kineskom roveru). Na jarbolu rovera nalazi se antena za komunikaciju sa Kinom i dva para 3D stereo-kamera. Na prednjem delu vozila nalazi se robotska ruka naoružana infracrvenim i rendgenskim spektrometrima kojima će se ispitivati lunarna površina. Rover ima šest točkova tzv. rocker-bogie konfiguracije, koja je upotrebljena i na Nasinim roverima MER i MSL „Kjuriositi“.
Rover težine 140 kg spušten je rampom sa lendera „Čane 3“ 14. decembra. Kinezi se nadaju da će njihov rover istražiti oko 3 km2 lunarne površine.
Lender težine 1200 kg, koji će zauvek ostati nepomičan na površini, ima plutonijumski nuklearni generator (RTG) koji će mu stvarati električnu energiju tokom hladnih lunarnih noći. Sličan uređaj ima i „Kjuriositi“, ali za razliku od njega, Kinez koristi RTG samo radi održavanja svojih sistema u životu tokom dvonedeljne noći. Tokom dana, lender koristi solarne panele.
Tokom sedamdesetih godina, i Sovjeti i Ameri su slali svoja vozila na Mesec. Sovjetski „Луноходи“ su bili tadašnje čudo nauke i tehnike, a bili su daljinski upravljani iz kontrolnog centra u Moskvi. Američki astronauti su vozili svoje “lunarne bagije” tokom poslednje tri “Apolo” misije.
Dužinski relly po drugim svetovima
Problem sa kineskim roverom 玉兔