Astronautika: misije

Lunarni rover „Yutu“ je zapao u tajanstvenu „mehaničku abnormalnost“ koja preti da bude fatalna za ovu misiju. Priroda kvara nije naznačena, ali izgleda da malo vozilo ne uspeva da održi svoj solarni panel tako priljubljen uz trup da očuvaju neophodnu temperaturu za minimalni rad tokom nastupajuće hladne lunarne noći. Suočen sa svojom drugom lunarnom noći, rover je prošle subote u ranim časovima po kineskom vremenu ušao u stanje kontrolisane hibernacije, dok je lender „Chang'e 3“ uradio istu stvar dan ranije, 24. januara. Tek za dve nedelje (sa)znaćemo da li je mali rover uspeo da preživi mraz od preko -180° C.

Već sutradan, Državna uprava za nauku, tehnologiju i industriju Narodne odbrane Kine (SASTIND) objavila je prve detalje i potvrdila da problem leži u nemogućnosti da jedan od dva solarna panela prekrije telo rovera (dok drugi ostaje otvoren da bi, navodno, primio energiju jutarnjeg Sunca za dve nedelje). Panel je predviđen da zaštiti unutrašnje električne komponente „Yute“, a posebno jarbol sa kamerama u boji[1]. Vrlo je moguće da te kamere neće preživeti ovu lunarnu noć, ali će rover ipak moći da nastavi rad sa svojim crno-belim navigacionim kamerama. Kineski kontrolori misije spekulišu da je lunarna prašina ta koja je uticala na rad elektromotora odgovornog za zatvaranje solarnog panela, mada bi uzrok mogao da bude i banalni kvar mehaničke prirode.

3333 „Zec od džada“ (to je prevod one frljoke u naslovu) očekuje zoru na Mesecu. Zodijačka svetlost i Mlečni put vide se na horizontu. Sliku je naslikao slavni Don Davis.

Za generisanje električne struje, „Yutu“ ima na raspolaganju dva pravougaona solarna panela, koji treba da budu zatvorena tokom lunarnih noći i tako održavaju odgovarajuću temperaturu elektronike – naročito litijumskog akumulatora – u unutrašnjosti vozila. Roverovi grejači RHU (u roveru ih ima nekoliko) koriste toplotu koju stvara radioaktivni raspad plutonijuma-238 (0.56 W/gr).Nažalost, to nije prvi problem kineske misije “Chang-e 3”. Posle prve lunarne noći[2], kontrolori misije su ostali bez panoramskih kamera na lenderu. Te kamere su upotrebljene za pravljenje divne panorame prikazane ispod (ovde možeš da vidiš svih 360º):

Davis-chang-e-panorama-550 Panorama sa lendera „Chang'e 3“ (Don Davis). Lender i rover su sleteli na Mesec 14. decembra 2013. Bilo je to prvo meko sletanje na Mesec još od 1976. godine, a prvi rover posle sovjetskog „Луноходa 2“ koji je završio misiju 11. maja 1973.

... kao i ove nežne slike naše planete iz Mare Imbriuma, gde su Kinezi sleteli:

20140121 3 earths
Tri fotografije Zemlje koje su načinile panoramske kamere sa „Chang'e 3“, uređaja koji više ne rade (Emily Lakdawalla).

Pre nego što je zapao u najnoviji problem, „Yutu“ je nastavio sa korišćenjem svojih instrumenata za istraživanje lunarne površine, naročito APXSspektrometra i GPR radara za ispitivanje dubinskih slojeva Meseca. Više informacija o napretku sonde moguće je videti ovde na linku Akademije nauka Kine (naravno, na mandarinskom).

22-580x436
Robotska ruka sa instrumentom APXS na vrhu. Dva prednja „oka“ predstavljaju kamere za kontrolu nailazećih prepreka (www.mod.gov.cn).

 222
Podaci dobijeni „Yutinim“ subpovršinskim radarom. Planirano je da prodire i do 30 metara ispod površine (9ifly.net).

 China-Change-3-Draco-Imaging
Zvezde sazvežđa Zmaja kako su viđene sondinim ultraljubičastim teleskopom (LUT) tokom prve hibernacije „Chang-ea 3“. LUT ima otvor od 150 mm. Zvezde su veličine do 13. magnitude (www.news.cn).

Video (na kineskom) o radu spektroskopa APXS na roveru „Yutu“:

 
http://www.youtube.com/watch?v=UOTF2K5m_Xo&feature=player_embedded

Suočeni sa mogućim neuspehom, kineske vlasti su požurile da objave da oni “Chang’e 3” smatraju pre svega tehnološki demonstrativnom misijom. To znači da se misija smatrala uspešnom još od momenta kada je lender 14. decembra prošle godine alunirao na Mesec i oslobodio mali rover “Yutu”. Sve do nedavno, svi instrumenti na “Chang’eu 3” su funkcionisali savršeno, te da je 17. januara rukovodilac tima Ciu Yan objavio da su preduzeti svi koraci da misija traje najmanje godinu dana. Kontrolu misije preduzela je manja ekipa – njih samo dvadesetak.

Nakon svoje prve lunarne noći, „Yutu“ je probuđen iz hibernacije 11. januara u 20:09 sati po našem vremenu, dok je „Chang'e 3“ probuđen tri ipo sata kasnije. Nadamo se svi da će se mali rover, težak samo 140 kg, ponovo probuditi.

21121
Izgled plazmosfere oko Zemlje viđen „Chang'eovim“ ultraljubičastim teleskopom.

 Captura-de-pantalla-2014-01-25-a
Još jedan pogled na lunarnu površinu panoramskih kamera sa „Chang'ea 3“ (chinanews.com).

Treba pogledati i ovaj filmić.



1. Na jarbolu, na visini od ~1,5 metar od površine Meseca, nalazi se par panoramskih i par navigacionih kamera. Prilikom zaštite od teškog lunarnog mraza jarbol se obara a kamere i elektronika greju radioaktivnim izvorom toplote.
Na donjem prednjem delu šasije montirane su i dve kamere za izbegavanje prepreka. Svaki par kamera može da služi za pravljenje
stereosopskih fotografija, ili za procenu udaljenosti putem triangulacije.

2. Prva noć je pala 28. decembra, a 25. decembra prvo je lender prebačen u sleep mode, a sutradan to je uradio i rover. Oba su probuđena 11. januara. Rover je završio prvo istraživanje lunarne površine 16. januara.

Draško Dragović
Author: Draško Dragović
Dipl inž. Drago (Draško) I. Dragović, napisao je više naučno popularnih knjiga, te više stotina članaka za Astronomski magazin i Astronomiju, a učestvovao je i u nekoliko radio i TV emisija i intervjua. Interesuje ga pre svega astronautika i fizika, ali i sve teme savremenih tehnologija XXI veka, čiji detalji i problematika često nisu poznati široj čitalačkoj publici. Izgradio je svoj stil, lak i neformalan, često duhovit i lucidan. Uvek je spreman na saradnju sa svojim čitaocima i otvoren za sve vidove komunikacije i pomoći. Dragovićeve najpoznatije knjige su "KALENDAR KROZ ISTORIJU", "MOLIM TE OBJASNI MI" i nova enciklopedija "NEKA VELIKA OTKRIĆA I PRONALASCI KOJA SU PROMENILA ISTORIJU ČOVEČANSTVA"

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Okavango said More
    Helikopter, ili "rotary wing aircraft" -... 1 dan ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Ne slažem se.

    “Mahanje krilima... 2 dana ranije
  • Miroslav said More
    Ajde da pitanjem odgovorim na pitanje... 2 dana ranije
  • yagodinac said More
    Nema veze jedrenje, letenje, pletanje,... 2 dana ranije
  • Miki said More
    @Okavango,
    Pa i ptica koja maše krilima... 2 dana ranije

Foto...