DONOŠENJE KAMENJA SA MESECA I ISTRAŽIVANJE MARSA
Posle ogromnog uspeha misije „Chang'e 3" i slanja lunarnog rovera, mnogi se pitaju kakvi su budući kineski planovi u istraživanju solarnog sistema. Iako detalji nisu potpuno objavljeni, ova azijska zemlja ima u vidu nekoliko zaista ambicioznih lansiranja.
Podsetimo se da je od 2007. do danas Kina postavila tri kosmičke sonde u Mesečevu orbitu, spustivši jednu od njih na površinu, a drugu poslavši ka asteroidu (4179) Toutatis. Dok čitaš ove redove (udobno zavaljen u ležaljci ispod drvoreda palmi ), jedna kineska sonda se nalazi na Mesecu („Chang'e 3") a druga je u heliocentričnoj orbiti 65 miliona kilometara daleko od Himalaja („Chang'e 2"). Nije loše ako se setimo da do pre samo deset godina kineski program za istraživanje Sunčevog sistema nije ni postojao. Ali kakvi su izgledi za budućnost?
Očito je da Kina želi da nastavi sa programom lunarnih istraživanja, ali sve više ima naznaka koji ukazuju na Mars kao sledeću destinaciju azijskih sondi. Početkom 2015. godine na Mesec će biti lansiran „Chang'e 4". Izgrađen kao rezerva „Chang'ea 3", „Chang'e 4" će biti vrlo sličan njemu i verovatno će nositi još napredniji rover. Time će Kina nastaviti praksu lansiranja sondi u paru: „Chang'e 2" je bio izrađen kao rezerva „Chang'eu 1" i lansiran je 2010. godine. Međutim, on nije bio identičan aparat, već je imao ugrađene nove i bolje instrumente. Shodno tome, očekuje se i da će „Chang'e 4" imati makar nekoliko unapređenja u odnosu na svog blizanca.
Preuzmite e-knjigut u PDF verziji (12 strana, 833 KB) |
Pročitajte ostale e-knjige Draška Dragovića |