Ovo je novi, prigodni članak sa sajta NASA-inog Rendgenskog opservatorija Chandre.
Slike su redom: kompozitna, rendgenska (Chandra), optička (Hubble), frizirana optička (Hubble), infracrvena (Spitzer), radiovalna (ALMA), tumač, "Am I joke to you?" (vidi donji prijevod!).
Priredio i prilagodio:
Zoran Knez AstroMosor |
NASA-ini teleskopi na vrijeme isporučuju zvjezdani buket za Valentinovo
Buket od tisuća rascvalih zvijezda je stigao! Ova kompozitna slika sadrži najduže eksponiranu rendgensku fotografiju spektakularnog zvjezdorodnog područja zvanog 30 Lampuge (30 Doradus, 30 Dor).
Udruživanjem rendgenskih podatka dobivenih NASA-inim Rendgenskim opservatorijem Chandrom (plavo i zeleno) s optičkom podacima koje je zabilježio NASA-in Svemirski teleskop Hubble (žuto), te radiovalnim podacima dobivenima ALMA-om (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), taj stelarni aranžman kao da je oživio! (U sliku su uključeni i infracrveni podaci dobiveni NASA-inim Svemirskim teleskopom Spitzer. Prim. prev.)
Poznato i kao maglica Tarantula, područje 30 Dor je od nas udaljeno oko 160 tisuća svjetlosnih godina. Nalazi se u Velikom Magellanovom Oblaku, maloj susjednoj galaktici Mliječnog Puta. Kako je riječ o jednom od najsjajnijih i najnapučenijih zvjezdorodnih područja u našoj blizini, znanstvenici često proučavaju 30 Dor s ciljem da doznaju više o tome kako se zvijezde rađaju.
S dovoljno sirovina koje bi mogle podržavati proizvodnju zvijezda barem 25 milijuna godina, 30 Dor je najintenzivnije zvjezdano rodilište u Mjesnoj galaktičkoj skupini koja uključuje Mliječni Put, Veliki Magellanov Oblak i galaktiku Andromedu.
Masivne mlade zvijezde u 30 Dor u prostor oko sebe odašilju vjetrove kozmičke snage. Zajedno s tvari i energijom koje su izbacivale eksplozije zvijezda, ti su vjetrovi proizveli ovu očaravajuću skulpturu od lukova, stupova i mjehura.
Gusto jato u središtu 30 Dor sadrži najmasivnije zvijezde koje su astronomi dosad pronašli i koje iza sebe imaju tek od jedan do dva milijuna godina. (Sa starošću od oko 5 milijardi godina, naše Sunce je više od tisuću puta starije od njih.)
Ova nova slika uključuje podatke dobivene u jednom velikom Chandrom programu koji je uključivao približno 23 dana opserviranja. (Chandra je promatrao 30 Dor 54 puta, od rujna 1999. g. do siječnja 2016. g. Ukupno trajanje eksponiranja je iznosilo 22 dana i 13 sati. Prim. prev.) To je znatno duže vrijeme od 1,3 dana koliko je Chandra ranije bio promatrao 30 Dor. (Sva ranije promatranja su uključena u ovu sliku. Prim. prev.) Chandra je (u 30 Dor) uočio 3615 rendgenskih izvora, što uključuje masivne zvijezde, dvojne zvjezdane sustave, sjajne zvijezde koje su još uvijek u procesu nastanka i skupove puno manjih mladih zvijezda.
Chandra u 30 Dor vidi i veliku količinu difuznog vrućeg plina, oslobođenog iz različitih izvora. Dio toga plina su spomenuti vjetrovi iz masivnih zvijezda, a dio je materijal izbačen u eksplozijama supernova. Ti rendgenski podaci će još zadugo ostati najboljim što ćemo imati na raspolaganju za proučavanje raspršene rendgenske emisije u zvjezdorodnim područjima.
Stavite kursor na fotografiju
Pogledajte sve fotografije za ovaj članak
Dugi vremenski raspon ovih promatranja omogućuje astronomima da potraže i znake promjenjivosti masivnih zvijezda u 30 Dor. Nekoliko tih zvijezda su članice dvojnih sustava i njihovo gibanje može biti praćeno promjenama rendgenskog sjaja.
Znanstveni rad koji opisuje ovo istraživanje je objavljen u srpnju 2024. g.
X-ray: NASA/CXC/Penn State Univ./L. Townsley et al.; Infrared: NASA/JPL-CalTech/SST; Optical: NASA/STScI/HST; Radio: ESO/NAOJ/NRAO/ALMA; Image Processing: NASA/CXC/SAO/J. Schmidt, N. Wolk, K. Arcand
https://chandra.harvard.edu/photo/2025/30dor/