Betelgez, crveni džin, prikazan na snimku Svemirskog teleskopa Habla udaljen je oko 500 svetlosnih godina i nalazi se u sazvežđu Orion. Očekuje se da će ova ogromna zvezda uskoro završiti svoj život kao supernova i normalno je da se pitamo da li će efekti takve eksplozije predstavljati problem za život na Zemlji.
Betelgez je nedovoljno blizu da napravi ozbiljnu štetu. U slučaju eksplozija moguće je da se dogodi malo oštećenje ozonskog omotača ili malo povećanje radijacije na Zemlji i to bi bilo sve.
Zvezda tih dimenzija sa štetnim posledicam po Zemlju bi trebalo da bude unutar od oko 150 svetlosnih godina. To se moglo dogoditi pre oko 2,6 miliona godina, i da je doprinelo drevnom događaju masovnog izumiranja na kraju pliocena kada je uništena morska megafauna. Supernova unutar od oko 25 svetlosnih godina može verovatno izazvati veliku masovno izumiranje, što se verovatno desilo jednom ili više puta u poslednjih 500 miliona godina.
Sazvežđe Orion i zvezda Betelgez (SkySafri 6 Pro)
Najveća trenutna pretnja po nas na Zemlji je solarni vetar, koji se nastaje kada Sunce oslobađa veliki broj energetskih protona koji mogu poremetiti komunikaciju i uticati na elektroenergetske mreže. Ovi događaji bi mogli biti pogubni za našu tehnološku civilizaciju.
Izvor:Astronomy
SVE JE FIZIKA Miša Bracić |