Ovo je jedan od novijih članaka s NASA-inog sajta Svemirskog teleskopa James Webb.
Ranije objave o Svemirskim Liticama su ovdje:

https://www.facebook.com/groups/491081377648373/posts/5294856643937465/
https://www.facebook.com/groups/491081377648373/posts/5565949276828199/
https://www.facebook.com/groups/491081377648373/posts/5779245518831906/


Priredio i prilagodio: 
Zoran Knez
AstroMosor
 

Nova vizualizacija od Webbovih podataka istražuje Svemirske Litice

Podaci dobiveni NASA-inim Svemirskim teleskopom James Webb su pvi put bili dani na uvid javnosti u srpnju 2022. g. Jedna od tada objavljenih slika je bila i ona eteričnog krajolika nazvana Svemirske Litice. Taj svjetlucavi zvjezdorodni kraj je sada predmetom prostorne vizualizacije načinjene od Webbovih podataka. Animacija daje novu životnost već čuvenoj Webbovoj fotografiji.

Krajolik od planina i dolina prozvan Svemirske Litice je zapravo djelić maglice Gum 31, u kojoj se nalazi mlado zvjezdano jato NGC 3324. Gum 31 i NGC 3324 su dio prostranog zvjezdorodnog predjela poznatog kao kompleks maglice Kobilice.

Ultraljubičasto svjetlo i stelarni vjetrovi iz zvijezda u NGC 3324 su izdubili šupljinu unutar Gum 31. Dio toga divovskog mjehura se na Webbovoj slici vidi iznad Svemirskih Litica. (Samo jato je ostalo izvan vidnog polja slike.)

Litice kao da su zaogrnute izmaglicom, isparenjima koja se dižu iz ove nebeske planine. Zapravo, to pramenje su usijani i ionizirani plin i prašina koji struje s maglice pod naletom nesmiljenog ultraljubičastog zračenja.

Oštrooki promatrači mogu isto tako primijetiti i osobito sjajne pruge i lukove obojene žuto, koji predstavljaju odljeve iz mladih zvijezda u nastanku, još uvijek usađenih u Svemirske Litice. U drugom dijelu videa promatrač prolijeće pokraj nekoliko takvih istaknutih protostelarnih mlazova, vidljivih u gornjem desnom dijelu slike. (Pored toga, u animaciji su predočeni prostorni izgled stupova od prašine i magličastih struja od ioniziranog plina u ovom čudesnom krajoliku.)

U dodatnoj animaciji gledatelj putuje kroz međuzvjezdani prostor do kompleksa maglice Kobilice. Video započinje plošnim prikazom neba viđenog sa Zemlje, u koji su ucrtani obrisi obližnjih zviježđa i na kojemu su imenovana najistaknutija zvjezdana jata. Potom uslijedi putovanje kroz prostor kroz polje zvijezda kojima je udaljenost određena na temelju podataka dobivenih ESA-inom svemirskom letjelicom Gaijom. Na udaljenosti od oko 7500 svjetlosnih godina od nas, prikaz se prebacuje na infracrvenu fotografiju snimljenu NASA-inim Svemirskim teleskopom Spitzer. Ona ističe prašinske oblake kojima je taj dio neba ispunjen. Video završava zornim prikazom položajâ dijelova maglice koji su tijekom vremena bili promatrani putem četiri različita NASA-ina svemirska teleskopa, u različitim dijelovima spektra.

Greg Bacon (STScI), Frank Summers (STScI), NASA's Universe of Learning, Ralf Crawford (STScI), Joseph DePasquale (STScI), Leah Hustak (STScI), Danielle Kirshenblat (STScI), Christian Nieves (STScI), Joseph Olmsted (STScI), Alyssa Pagan (STScI)

Christian Nieves (STScI), Joseph Olmsted (STScI), Frank Summers (STScI)

Najveća prva animacija: https://stsci-opo.org/STScI-01JSZ3G2CEMVS4WBP0HQ8D07TJ.mp4

Najveća druga animacija: https://stsci-opo.org/STScI-01JSZEPYNQJ5T6322DPPW0RWSC.mp4

 AstroMosor

 

  


Komentari

  • Boris said More
    Baš legne ovaj "lagani" tekst!Lepo... 1 dan ranije
  • Baki said More
    Dobar tekst. Svetlost putuje oko 299,962... 4 dana ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Kod akrecionih diskova, energija se... Pre 1 nedelje
  • Rapaic Rajko said More
    Jedno iskustvo astronoma amatera (moje... Pre 1 nedelje
  • Rapaic Rajko said More
    Hvala na odgovoru, mada mi nije bas sve... Pre 1 nedelje

Foto...