Na udaljenosti od 12 miliona svetlosnih godina od nas, zauzima prostor od 50.000 svetlosnih godina.
Otkrivena je kao magličast nebeski objekat 1752. godine od strane Nikolasa-Luj de Lakaja, francuskog astronoma. Šarl Mesije je 1781. godine uvrštava u katalog kao „maglinu bez zvezda“, što govori o ograničenom znanju o galaksijama u to vreme. Tek početkom 20. veka, kroz rad Edvina Habla, shvata se da su objekti poput M83 druge galaksije izvan Mlečnog puta.
Ima definisane spiralne krake, sa ružičastim gasovitim oblacima vodonika i većom stopom formiranja zvezda, što je moguće, rezultat ranijeg spajanja sa drugom galaksijom. Jarko plavi skupovi vrućih mladih zvezda ultraljubičastim zračenjem oduvava okolni gas. U jezgru galaksije, žutu centralnu izbočinu čine starije zvezde. Slaba prečka povezuje spiralne krake kroz centar i usmerava gas iz spoljašnjih regiona ka jezgru. Sve ovo okružuje oreol i udaljene galaksije u pozadini.
Kao što nastaju u njoj i umiru zvezde. U prošlom veku je bila domaćin šest supernova. Procenjuje se da je galaksija ispunjena stotinama hiljada mrtvih zvezda i ostacima supernova.
Ruben Diaz, astronom NSF NOIRLab i međunarodni tim astronoma su 2006. godine teleskopom Gemini South, u jezgru M83 otkrili do tada neviđenu koncentraciju mase koja ukauje na jezgro druge galaksije, verovatno ostatka iz sudara koji je odgovoran i za obilje novih zvezda. Očekuje se da će dva jezgra, koja verovatno sadrže crne rupe, za 60 miliona godina da se spoje i formiraju jedno jezgro.
Slika je snimljena kamerom tamne energije Odeljenja za energiju, na 4-metarskom teleskopu američke Nacionalne naučne fondacije Viktor M. Blanko (U.S. National Science Foundation Víctor M. Blanco) u Interameričkoj opservatoriji Cerro Tololo u Čileu, program NSF NOIRLab.
https://noirlab.edu/public/news/noirlab2429/
SVE JE FIZIKA Miša Bracić |