Svemirski teleskopi Džejms Veb i Habl su u srednje infracrvenoj, vidljivoj i ultraljubičastoj svetlosti snimili galaksije IC 2163 i NGC 2207, u najvećoj rezoluciji do sada.
IC 2163, levo, nešto manja i kompaktnija ima svetlo narandžasto jezgro, sa dva spiralna kraka koji rotiraju u smeru suprotnom od kazaljke na satu. Njene ruke su mešavina ružičaste, bele i plave boje. NGC 2207, desno, ima veoma svetlo jezgro, veće i deblje spiralne krake koji se okreću suprotno od kazaljke na satu. U ružičastim spiralnim krakovima veće plave oblasti su mesta formiranja zvezda. Čini se da se krakovi galaksija u sredini preklapaju. Prizor nije slučaj galaktičkog kanibalizma - barem ne još.
IC 2163 je zašla iza NGC 2207 pre mnogo miliona godina. Dodiruju se manjom spiralom na levoj strani. Šta će se dogoditi za par miliona godina ne možemo da vidimo ali kombinacijom srednjeg infracrvenog svetla sa Veba i ultraljubičastog i vidljivog svetla sa Habla saznajemo više i dobijamo model i predikciju budućih događaja.
Dokazi njihovog lakog dodira na frontovima udara su svetlo crvene linije.Prvi prolaz galaksija je možda izobličio njihove zakrivljene ruke, izvlačeći plimne produžetke na nekoliko mesta. Difuzni, sićušni spiralni krakovi između jezgra IC 2163 i njegovog krajnje leve ruke mogu biti primer ove aktivnosti. Još više vitica kao da visi između jezgara galaksija. Jedno proširenje odleće sa vrha veće galaksije, formirajući tanku poluprovidnu ruku.
Obe galaksije imaju visoku stopu formiranja zvezda, dvadesetak novih zvezda veličine Sunca godišnje. Mlečni put formira samo dve ili tri ovakve zvezde godišnje. U obe galaksije je poslednjih decenija viđeno 7 supernova, u Mlečnom putu prosečno jedna svakih 50 godina. Supernove su oslobodile prostor u njihovim rukama, preuredila gas i prašinu i omogućila formiranje novih zvezda.
Sekvence formiranja zvezda se uočavaju u svetloplavim oblastima koje je Habl uhvatio u ultraljubičastom svetlu, i ružičastim i belim regionima detaljno prikazanim Vebovim srednjim infracrvenim podacima. Super zvezdana jata se vide u najvišem spiralnom kraku levo, veće galaksije. Drugi svetli regioni u galaksijama su lokacije formiranja zvezda u brzom nizu. Prostor iznad i ispod centra IC 2163, ispunjen je novijim sjajnim zvezdanim formacijama.
Galaksije tokom miliona godina mogu da se okreću jedna oko druge više puta. Moguće je da će se njihova jezgra i krakovi stopiti, ostavljajući za sobom preoblikovane ruke i još svetliji centar. Formiranje zvezda će usporiti kada se zalihe gasa i prašine iscrpe. Scena će se tada smiriti.
SVE JE FIZIKA Miša Bracić |