Ovo je sada već jučerašnja Slika tjedna s ESA-inog sajta Svemirskog teleskopa Hubble.

Naslov je blago rečeno sumnjiv. Ono što sjaji očigledno nije skriveno. Skrivena je crna jama, koja sama ne sjaji.

Druga sličica je povećani i frizirani središnji detalj velike slike, na kojemu se bolje vidi sjajna jezgra ove Seyfertove galaktike.


Priredio i prilagodio: 
Zoran Knez
AstroMosor

UGC3478 1

SKRIVA JEDNU SJAJNU TAJNU!

Ispratite li pogledom duge spiralne krake ispunjene zvijezdama i prošarane prašinom, za oko bi vam mogla zapeti jedna blistava točka u središtu UGC 3478, spiralne galaktike koja je u glavnoj ulozi na ovoj Hubbleovoj Slici tjedna. Ta točka je jezgra galaktike i nešto u vezi nje uistinu je izuzetno: tamo se nalazi divovska crna jama koja ubrzano raste! Astronomi takve objekte nazivaju aktivnim galaktičkim jezgrama (engl. krat. AGNs).

UGC 3478, koja se nalazi u zviježđu Žirafe, jedna je od tzv. Seyfertovih galaktika. To su galaktike s aktivnim jezgrama. Sjaj središta neke takve galaktike uvijek krije supermasivnu crnu jamu koja se tamo nalazi. Oko crne jame se vrtloži plinski disk, iz kojega prema crnoj jami materijal pada po spiralnoj putanji. Dok mu se to događa, materijal se jako zagrijava i zbog toga odašilje silovito zračenje. U spektru toga zračenja su i tvrde rendgenske zrake, zbog čega jezgra takve galaktike (na rendgenskim fotografijama) odskače od zvijezda u njoj. Unatoč jarkom sjaju zbijenog središnjeg dijela, mi na ovoj slici sasvim jasno vidimo i disk oko jezgre, zbog čega UGC 3478 svrstavamo u Seyfertove galaktike (a ne smatramo je kvazarom).

UGC3478 2

Mnoge poznate aktivne galaktike se nalaze na vrlo velikim udaljenostima od nas. Zahvaljujući izuzetnom sjaju njihovih jezgri, svejedno ih je lako prepoznati među drugim, puno bljeđim galaktikama. Međutim, na udaljenosti od 128 milijuna svjetlosnih godina od nas, UGC 3478 je u našem bliskom susjedstvu. Podaci koji su iskorišteni za izradu ove slike su dobiveni u jednom sustavom pretraživanju provednom Hubbleom. Hubble je istraživao niz obližnjih galaktika sa snažnim AGN-ama, otkrivenima u rendgenskim zrakama razmjerno visokih energija. Jedna od tih galaktika je i UGC 3478. To bi istraživanje trebalo astronomima pomoći da bolje razumiju kako galaktike međudjeluju sa supermasivnim crnim jamama u svojim srcima.

ESA/Hubble & NASA, M. Koss, A. Barth

Velika slika: https://cdn.esahubble.org/arch.../images/large/potw2435a.jpg

https://esahubble.org/images/potw2435a/


Preuzeto sa FB


 


Komentari

  • Baki said More
    Uvek pravi odabir aktuelnih tekstova.... 15 sati ranije
  • Trbulja said More
    Puno hvala na odličnom tekstu i... 3 dana ranije
  • Tristan Hübsch said More
    Inače, vrlo detaljni pregled raznih... 3 dana ranije
  • Tristan Hübsch said More
    Zakuvava se žestoko: Sad već ima... 3 dana ranije
  • Aleksandar Zorkić said More
    Ne može biti nerešeno: merenja će se... 4 dana ranije

Foto...