fotoaparatB

Na oko 30 miliona svetlosnih godina daleko od nas, u sazvežđu Cetus (Kit) skriva se sablasni galaksija: UGC 695. Sjaj ove galaksije je izuzetno slab te ju je gotovo nemoguće uočiti sa Zemlje čak i najmoćnijim teleskopima. Ona spada u „Low Surface Brightness galaxy“ (rekli bi smo: galaksija niskog površinskog sjaja) a to su one koje imaju bar za magnitudu manji sjaj od okolnog noćnog neba posmatranog sa Zemlje.

Tako mali sjaj rezultat je malog broja zvezda u tim galaksijama, ali i velike količine temne materije. Naučnici još pokušavaju da dokuče prirodu i poreklo ovih galaksija.

Ali, ono što ne mogu zemaljski teleskopi, može Svemirski teleskop Habl. Evo ispod portreta UGC 695 galaksije snimljene Hablom. 

 

 

  potw1936a

 Položaj galaksije UGS 695 na nebu

ugc695
SkySafari Pro 6

 

 

 Izvor: NASA

 

 


Komentari

  • Baki said More
    Jedno od mišljenja sa „sruge... 2 dana ranije
  • Ego said More
    Hvala !  3 dana ranije
  • Ego said More
    Da li može jedan članak,  sa... 5 dana ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Evo dodata je slika gde je i Sedna. 5 dana ranije
  • Trovach said More
    Zasto se Sedna skoro nikad ne navodi kao... 6 dana ranije

Foto...