Astronautika: misije

 Prvo lansiranje ruske rakete „АнгарE“

pdfKonačno. Posle više od 20 godina razvoja, Ангараje konačno spremna. Pre neki dan, tačnije 9. jula u 12:02, „Ангара 1.2ПП je poletela sa rampe .1 kosmodroma Pleseck na suborbitnu trajektoriju. To lansiranje predstavlja dugoočekivanu prekretnicu u ruskoj aeronautičkoj industriji jer će od Aнгарazavisiti mnogi budući snovi o kosmičkim letovima. Nije tajna da će Ангара slati ljude u kosmos pomoću budućeg broda ПТК-НП sa novog kosmodroma Vastočni.


angara

Ovaj prvi let se baš zgodno uklopio sa pisanjem mojih poslednjih tekstova o porodici raketa “Протон“, jer ih sve proizvodi Hruničevljev istraživački i proizvodni kosmički centar (rus. ГКНПЦ им. М. В. Хру́ничева) baziran u Moskvi. Zato je ovo (kao) neki prirodni nastavak prethodna dva teksta.

„Ангара 1.2ПП“(„ПП“ je skraćenica od ruskog „первыйполёт“, što znači prvi let) izvela je suborbitni let od kosmodroma Pleseck do poligona Kura na poluostrvu Kamčatki, udaljenog 5.700 km. Prvi stepen i vrh rakete odbačeni su četiri minuta nakon lansiranja, dok je drugi stepen ugasio motore nekih šest minuta nakon uzletanja. Da bi testiranje bilo kompletno, raketa je nosila gabaritno-težinski model jednog veštačkog satelita. Drugi stepen i maketa satelita pali su u zadati rejon u Kuri 21 minut posle uzletanja. Prvobitno, lansiranje je trebalo da bude izvršeno 25. juna ali je više puta odlagano zbog različitih tehničkih problema.

Radi smanjivanja troškova, porodica rakete „Ангара“ posedujemodularnukonstrukciju a agencija „Роскосмос“ je odobrila dve verzije: „Ангара 1.2“ i „Ангара А5“. Svaka od navedenih verzija poseduje različitu kombinaciju dva tipa modula УРМ (univerzalni raketni moduli,URM). „Ангара 1.2“ koristi prve stepen formiran od modula URM-1 dok je drugi stepen sastavljen od modula URM-2. „Ангара А5“ će koristiti pet URM-1 u prvom i drugom stepenu dok će URM-2 biti iskorišćen kao treći stepen. U ovom probnom letu, „Ангара 1.2ПП“ je u svojstvu drugog stepena koristila pojednostavljeni URM-2.

 


rampa Preuzmite e-knjigut u PDF verziji
(19 strana, 4,02 MB)
download

pdf


 

 Pročitajte ostale e-knjige Draška Dragovića

DDragovic
E-knjige Draška Dragovića


 

Draško Dragović
Author: Draško Dragović
Dipl inž. Drago (Draško) I. Dragović, napisao je više naučno popularnih knjiga, te više stotina članaka za Astronomski magazin i Astronomiju, a učestvovao je i u nekoliko radio i TV emisija i intervjua. Interesuje ga pre svega astronautika i fizika, ali i sve teme savremenih tehnologija XXI veka, čiji detalji i problematika često nisu poznati široj čitalačkoj publici. Izgradio je svoj stil, lak i neformalan, često duhovit i lucidan. Uvek je spreman na saradnju sa svojim čitaocima i otvoren za sve vidove komunikacije i pomoći. Dragovićeve najpoznatije knjige su "KALENDAR KROZ ISTORIJU", "MOLIM TE OBJASNI MI" i nova enciklopedija "NEKA VELIKA OTKRIĆA I PRONALASCI KOJA SU PROMENILA ISTORIJU ČOVEČANSTVA"

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • muhamed muminovic said More
    Uvijek ste dobrodosli. 3 dana ranije
  • Boris Saksida said More
    Hm....ove godine nisam uspeo,...možda... 4 dana ranije
  • Julijana said More
    Hvala. 4 dana ranije
  • polux11 said More
    "Ovakvo podešavanje doprinosi boljem... Pre 1 nedelje
  • Mladen said More
    BRAVO ! Pre 1 nedelje

Foto...