Astronautika: misije

Pomalo usenci nedavnih uspeha Kine i Indije u istraživanjima kosmosa, još jedna velika azijska država je obavila veoma važan kosmički eksperiment.

Iranian monkey

Pomalo u senci nedavnih uspeha Kine i Indije u istraživanjima kosmosa, još jedna velika azijska država je obavila veoma važan kosmički eksperiment.
Iranski naučnici su lansirali u sub-orbitalni let drugog majmuna koji se posle 15 minuta uspešno vratio na Zemlju. Misija je obavljena izjutra 14. decembra 2013. iz lansirnog centra "Imam Homeini" u severnoj provinciji Semnan. Na sajtu predsednika Irana Hasana Rouhanija tog dana je objavljena čestitka ao naučnicima koji su učestvovali u ovom projektu.

Kao nosač korišćena je po prvi put u iranskoj kosmonautici rakete "Padžoneš" ("Istraživač") sa motorima na tečno gorivo. Na njenom vrhu se nalazila biokapsula sa malim majmunom nazvanim Fargam (u slobodnom prevodu "Drag"). Petnaest minuta kasnije, "kapsula života" (kako su je nazvali u Iranu) je posle leta do maksimalne visine od 120km uspešno vraćena na Zemlju.

Zanimljivo, u septembru iranski naučnicu su najavili da će u sledećoj biološkoj misiji poslati u kosmos persijsku mačku. Podsećamo, prva biološku kosmičku misiju Iran je obavio februara 2010. kada je na vrhu RN "Kevašgjar-3" u kosmos lansirano nekoliko miševa, kornjača i glista. Zatim je 28. januara 2013. Iran obavio prvi sub-orbitalni let majmuna Pišgam ("Pionir").

Ova istraživanja su deo ambicioznih planova Irana u periodu 2020/21. lansira u kosmos svog prvog kosmonauta. Pored priprema za let čoveka u kosmos, Iran namerava da u godinama koje dolaze obavi lansiranje nekoliko veštačkih satelita različite namene.
Očekuje se da će 2018/19. izmedju ostalih biti lansiran i prvi iranski geostacionarni telekomunicaioni satelit.

 

Iran lansirao životinje u svemir

Iran pokušao da pošalje majmuna u kosmos

Iran najavio slanje čovjeka u svemir 2019.

Iran lansirao životinje u svemir

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Okavango said More
    Helikopter, ili "rotary wing aircraft" -... 12 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Ne slažem se.

    “Mahanje krilima... 16 sati ranije
  • Miroslav said More
    Ajde da pitanjem odgovorim na pitanje... 17 sati ranije
  • yagodinac said More
    Nema veze jedrenje, letenje, pletanje,... 21 sati ranije
  • Miki said More
    @Okavango,
    Pa i ptica koja maše krilima... 23 sati ranije

Foto...