Marino Tumpić
Autor brojnih članaka iz kosmonautike
Bilo bi lakše komentirati MSL u utorak nakon što bude poznat ishod misije (prevashodno čitaj - slijetanja), no onda to ne bi imalo smisla. Od "nostradamusa" koji se jave nakon što se nešto dogodi i nema neke velike koristi :)
Grujica Ivanović
Autor brojnih članaka iz kosmonautike
Neka razmišljanja o preletu i tehnici spuštanja rovera "Kjurioziti"
Iako je spuštanje na Mars osnovni cilj misije MSL, ne treba zaboraviti da je "Kjurioziti" (Curiosity) tokom sedmomesečnog transplanetarnog leta korišćen za analizu ekstremnih uslova kojima mogu biti izložene posade budućih marsijanskih ekspedicija. MSL je na primer "preživeo" bombardovanja visokoenergetskih čestica za vreme pet snažnih sunčevih erupcija.
Draško Dragović
Autor brojnih članaka o misiji MSL
Elem, naravno da se nadam 101% uspešnom sletanju, ali kao i uvek strepim - valjda sam zatrovan našim luzerskim mentalitetom i novogodišnjim neuspehom Rusa i njihovog "Grunta". Ne treba smetnuti s uma da je to bila poslednja međuplanetna misija Zemljana, i da je završila u okeanu. U komadima.
Jelena Milutinović
Novinarka TV b92, autorka emisije "Tajne nauke"
Ideja da stotine mladih mozgova rade na razvoju novih tehnologija i uređaja koji će stotinama miliona kilometara raditi posao za koje ih je proizvela i osmislila ljudska vrsta za mene je dovoljno fasicinatna da ne mogu da razmišljam o Kjuriozitiju kao o nečemu što je bespotreban trošak. Bez obzira na to što na takvom zadatku nije prvi.
Danijel Reponj
Vlasnik i urednik zvjezdarnica.com
Osobno, ova misija mi je vrlo zanimljiva. Tu ima toliko noviteta kao ni u jednoj ranijoj misiji na Mars do sada. A sve je počelo misijom Mars Pathfinder 1997. godine kada je jedan maleni robot, sastavljen od komercijalno dostupnih dijelova kako bi bio što jeftiniji, na Marsu pokazao nove principe istraživanja crvenog planeta. Ta rješenja su se pokazala toliko dobrima da su ih koristili i MER Spirit i Opportunity, a sada i Znatiželjko. Ja ga tako zovem od milja.
Tijana Prodanović
Profesorka na PMF u Novom Sadu
Spuštanje neću pratit pošto sam od danas na odmoru i večeras putujem. Od mieije očekujem dosta napretka u pravcu astrobiologije jer sve ukazuje na to da je na Marsu bilo bar nekog života.
Da li ova misija vredi toliko para? Pa sada, ne znam kolko se kreću cene misija ;) ali ova misija je dizajnirana da rasvetli jedno od najstarijih čovekovih pitanja tako da...da, mislim da vredi.
Milorad Krstić
Multimedijalni umetnik iz Budimpešte
Kao dečak od 13, 14 godina sa najvećim uzbuđenjem pratio sam TV seriju „Izgubljeni u svemiru". Ništa nije toliko raspirivalo moju maštu kao pomisli na putovanja u svemir. Naučno-fantastični romani Beljajeva počinjali su rečima „Godine 198..." tako da sam ja bio siguran da ću za dvadesetak godina leteti u svemir.
Osamdesete godine su prošle, došao je i dvadeset prvi vek i ja sam polako prestao da maštam o svemiru. Vesti poput ove o spuštanju MSL na Mars danas me ne uzbuđuju, ali sam siguran da uzbuđuju mlade ljude koji znaju da je vreme svemirskih putovanja sve bliže i bliže. Za dvadeset, trideset godina masovno če se leteti u svemir. Ko ceni nauku ali ne prati redovno svemirska istraživanja (taj sam) mora da podržava ovu Nasinu misiju.
Detaljno o misiji Mars Science Laboratory