Udar se dogodio na postoru Utaha, SAD
Na prostoru američke savezne države Utah, točnije na području vojnog poligona za ispitivanja i obuku, jučer popodne po našem vremenu (nedjelja, 24.09.2023.) obrušio se dio asteroida Bennu. Pravnim riječnikom govoreći, ne bismo bili nimalo daleko od istine nastaviti članak u tom smjeru.
Stvar je prevažna da bismo okolišali. Kapsula s uzorcima asteroida Bennu uspješno je aterirala na vojni poligon u Utahu, locirana, spašena i prebačena u specijalni kontejner za čuvanje i daljnja ispitivanja uzoraka. Znanstvenici se nadaju popriličnoj količini uzoraka unutar kapsule.
NASAina letjelica OSIRIS-REx lansirana je u rujnu 2016. ka asteroidu Bennu. Krajem 2018. ušla je u njegovu orbitu. Nakon dvogodišnjeg istraživanja, tijekom listopada 2020. prikupljeni su uzorci i spremljeni u kapsulu. U svibnju 2021. OSIRIS REx krenuo je natrag prema Zemlji. Jučer popodne letjelica je odbacila kapsulu ka atmosferi Zemlje, a sama uključila raketne motore kako bi izbjegla sudar te zauzela trajektoriju koja će ju sredinom 2029. dovesti do opasnog asteroida Apophis.
Višegodišnja misija OSIRIS REx uspješno je završena. Američki znanstvenici sada u svojim rukama imaju materijal nastao još u vrijeme formiranja Sunčeva sustava. Otvaranje kapsule i analiza potrajati će nekoliko tjedana i/ili mjeseci. Koliko su ove „putešestvije” morale biti koordinirane i precizne možda bismo najbolje shvatili da kažemo kako je to poput bacanja igle i konca u zrak iz Rovinja, a zatim ubadanje konca u ušice igle negdje u Australiji nakon sedam godina leta, pri brzini od 50.000km/h a kao „olakotna okolnost” tu bi bila i temperatura na vrhu igle od 2.760°C!
OSIRIS REx sada nastavlja ka novom cilju s novim imenom misije; OSIRIS-APEX (APophis Explorer).