Kina je objavila da je otvorila svoj radio-teleskop od 500 m (FAST, Five-hundred-meter Aperture Spherical Radio Telescope, 五百米口径球面射电望远镜) kako za domaće tako i za strane naučnike. Nalazi se u prirodnom udubljenu u dolini Davodang (大窝凼洼地), Pingtangu, oblast Guizhou. U izradi je primenjen inovativan dizajn.
Metalne ploče koje čine tanjir se mogu pomerati čim se omogućava postizanje fokusa gledanjem u razne tačke neba. Platforma iznad u kojoj su radio-prijemnici takođe je pomerljiva. Talasne dužine koje antena može da prima je od 10 cm do 4.3 m.
Ikona radio-teleskopa Arecibu u Portoriku je uništena pucanjem dva kabla koju su držali platformu od 900 tona koje ja zatim pala sa visine od 140 metara na tanjir antene uništivši do neupotrebljivosti. Prečenik u Arecibu bio je 305 metara.
https://www.youtube.com/watch?v=u34uwFOCM-4
Trenutak pucanja kablova i uništenja američkog radio-teleskopa Arecibo.
Osetljivost kineskog radio-teleskopa je tri puta veća od teleskopa u Arecibu. Sled događaja, havarija Areciba, učinila je da nepravedno zapostavljen FAST zauzme svoje mesto i da Kina postane predvodnik u trci za najjači radio-teleskop. Izrada je koštala 175 miliona dolara. Rad na njemu je počeo 2011. god. Zvanično je pušten u upotrebu januara ove godine. I pre zvaničnog otvaranja FAST je otkrio nekoliko novih pulsara.
O razvoju radio-teleskopa FAST pisali smo i ranije, sa više datalja ovde i ovde
Komentari
Takodje, sto rekose, cijena je iznenadjujuce mala. U Americi bi ovo u startu kostalo blizu 2 milijarde, i onda dok se svi troskovi uracunaju, bilo bi 3+ milijarde.
Samo da znaš da danas para ima više nego ikad i da ništa zapravo nikom od velikih nije skupo, tj. ne postoji ništa za šta se 'nema para', već da li će se u nešto uložoti ili neće zavisi isključivo od politike, strategije i volje bogova na vrhovima. Za Kinu i da ne govorim, kojoj svake godine ostaju silne milijarde neiskorišćene
Zapravo koštao je 1,1 milijardi juana. Ne vredi gledati koliko je to u dolarima, jer u US se ne bi mogao napraviti isti takav za taj novac. Zbog različitih pariteta cena materijala i rada. Gledano kroz paritet a ne kroz konverziju kurseva, Kina je ove godine pretekla US po bruto nacionalnom dohotku jer prosečan Kinez proizvodi više a time i može da potroši više od prosečnog Amerikanca. Naravno u Kini, ne u Americi. To je podataka koji je iznao MMF.
Na sledećem linku je izneta je cena: https://youtu.be/M7-EMwxy9as?t=31