Prvi put da sam auroru video svojim očima. Kod mene je bilo slabije nego u severnijeim predelima, jer geografska širina je otprilike kao Larisa u Grčkoj, bliže Atini nego Solunu. Boje nisu ni blizu onome što može da uhvati kamera na telefonu, razlika je otprilike kao kad se gleda planetarna maglina kroz teleskop naspram slike u boji, ali se primeti, naročito granica sa nebom gde nema aurore. Stubovi su delikatni i impresivni, to je bilo prvo što mi je privuklo pažnju.

To je sve bilo u petak. Narednih noći, ništa.

 
AuroraMm 2
 

 

Evo slike sa planine iznad Los Anđelesa, još južnije, geografska širina otprilike kao Kipar. Stvarno redak događaj. A snimljeno i-Phonom!

Evo dole još jedne. To je opservatorija grupe amatera, pod nazivom Stony Ridge Observatory. Geografska širina 34 stepena, nadmorska visina 1730 m, u planinama San Gabriel iznad Los Anđelesa. Vrlo redak događaj da se polarna svetlost vidi toliko duboko na jug.

 
AuroraMm 1
 

 

Snimio je i-fonom saradnik Rajan KINET (Ryan Kinnett), koji se i vidi na ovoj drugoj slici.

Posmatranje aurore 11.05.2024.

Noć polarne svetlosti

  


Komentari

  • Milan Mijić said More
    Duca wrote:
    Voleo bih da dobijem razjašnjenje......
    4 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    @Duca Svemir se širi tako što se... 5 sati ranije
  • Duca said More
    Voleo bih da dobijem razjašnjenje. Ako... 20 sati ranije
  • Mladen said More
    "ništa što ima masu ne može dostići... 1 dan ranije
  • Mladen said More
    Citat: "Foton (čestica svetlosti) koji... 1 dan ranije

Foto...