Učast letnjeg solsticija i mladog Meseca, održan je novi astrofoto party na lokaciji astronomske opservatorije Vidojevica kod Prokuplja, u trajanju od 19. do 23. juna. Ovoga puta uz mene su na astronomskoj opservatoriji bili još četiri profesionalna astronoma sa Astronomske opservatorije u Beogradu: Zorica Cvetković, Rade Pavlović, Goran Damljanović i Milan Stojanović. Vreme za posmatranje i snimanje je bilo više nego idealno prve tri posmatračke noći. Seeing je bivao oko 2 a kretao se i do 1,7. Vetar tih večeri je bio minimalan na nekih svega 1-2 m u sekundi a u pojedinim delovima noći je čak i sasvim stajao. Ono što je jedino bilo podrazumevano za ovaj termin u godini je da je nebo bilo dosta svetlije jer je aktivnost bila baš u periodu solsticija, odnosno početka leta kada su noći najkraće. To je u praksi značilo da ništa od snimanja nije moglo da se počinje pre deset sati uveče a završetak je morao da bude najkasnije u 3 izjutra. Dakle, za tih četiri sata je moralo da se uradi što više lajtova. U periodu nakon 3 već je dolazilo do laganog razdanjivanja usled efekta zore i već oko 4 su ptičiče u šumi u najveće cvrkutale pred izlazak Sunca.

Dok je profesionalna ekipa astronoma obavljala na 60 cm teleskopu snimanja dvojnih zvezda i udaljenih kvazara za potrebe njihovih projekata, ja sam se ovog puta jasno opredelio za jedino ispravan način rada u astrofotografiji a to je: jedan objekat za jednu noć. Ideja je bila da sakupim što više light-ova i da blagovremeno krenem pre svakog snimanja sa flat-ovima radjenim na zalasku. Što se flat-ova tiče njih sam samo prvo veče propustio tj. odradio sam ih u zoru.

Na osnovu temeljno proučenih više unakrsnih meteo prognoza, bilo mi je jasno da će već petak veče biti problematičan sa snimanjem. Taj petak sam namerno ostavio za wide field foto u nameri da snimim neke kombinacije sa kupolom u noćnom zvezdanom aranžmanu, a što bi se kasnije možda upotrebilo za neku dokumentaciju. Ovoga puta ciljeve sam odabrao tako što sam išao na par objekata koji su nisko na horizontu i to relativno bliska na jugu ali ipak na meridijanu u toku noći: Eagle Nebula (M16) i Trifid nebula (M20). Od zenitno bližih ciljeva odabrao sam Ring nebulu (M57) na ivici letnjeg trougla. Kriterijum odabira nije bio samo lokacijski, pogotovu za prva dva navedena, već i taj što su prva dva u H-alfa izraziti (naročito Eagle). Ring nebula je bila dobar cilj kao relativno mali objekat za primarni fokus mog njutna 200/1000, da bi se upravo na taj način pokazala moć instrumenta. Hteo sam takodje da isprobam kranju granicu svog Canon 550d nemodifikovanog aparata, u situaciji kada se nakupi što više light-a, sa kasnijom obradom u stacking softveru kao i finalizacijom u Photoshopu.  Paradigma ovoga bi bila kao kada bi želeli da istestirate neki automobil, avion i sl. i da pri tome odredite neke njihove trenutne granične mogućnosti. Jako dobar podatak je bio i taj da je osim zadovoljavajućeg seeinga bilo mirno vreme bez vlage koja nije bila prisutna zbog vrućine.
Uspeo sam za svaki objekat da odradim po 35 light frejma. Na to su morali u proseku po pet da otpadnu prilikom obrade, zbog prolazaka aviona u vidnom polju. Autoguiding sistem pogonjen Lacerta MGEN-om je odlično odradio posao. O potrebi koma korektora na njutn teleskopu već ne treba trošiti suvišne reči.

m16_2_crop2-170 m20_3_crop2-170 m57_1_crop2-170
M 16 M 20 M 77

U petak ujutru na kraju posmatranja blagovremeno sam raspakovao opremu, znajući da je za to popodne najavljena grmljavina sa eventualnim padavinama. Nisam hteo da rizikujem i ostavio sam opremu u kupoli da bude na dohvatu ruke ukoliko se prognoza o pogoršanju vremena ipak pokaže netačnom. Nažalost, to veče iako se razvedrilo vlažnost vazduha se već u prvim noćnim satima popela na 85% da bi nakon ponoći bilo kakav rad na teleskopu bio onemogućen vlagom od 95%. Imajući u vidu ovakve podatke jedino što sam mogao da uradim je da uzmem svoj foto stativ i da sa njim krenem da slikam nekoliko pozicija u pokušaju hvatanja star trail-ova nad kupolom kao i Mlečnog puta.

U subotu sam konačno završio sve planirane aktivnosti, a vremenska prognoza je donosila dalje pogoršanje i nepogode. Odlučujem da svoj boravak na terenu više ne produžujem i da se uz veliku zahvalnost pozdravim i rastanem sa gore navedenom ekipom domaćina.

Na slikama dole prikazani su snimani objekti sa svojim crop verzijama, kao i wide field fotografije. Snimano je na njutn teleskopu SW 200/1000 u kombinaciji sa Lacerta MGEN autogajderom, nemodifikovanim Canon 550d, uz SW koma korektor. Objekti su snimani sa po 30 light frejmova, ekspozicije po 7 minuta na ISO 400. Obrada je vršena u DSS i finalno u Photoshopu.


Komentari

  • Baki said More
    Vredno naše pažnje. Program Chang'e -... 3 dana ranije
  • Dragan Tanaskoski said More
    Lender će prikupiti, kao što je... 3 dana ranije
  • Boris SaksidayA9e3 said More
    Baš lepo!Što više toga,..... dođe... 4 dana ranije
  • Stanko Gazibarić said More
    Preporuka: PROČITATI sve tri knjige,... Pre 1 nedelje
  • Baki said More
    Kineski predsednik samo što nije došao... Pre 1 nedelje

Foto...

ŠTA DA GLEDAM?
 
KARTE NEBA
wikisky
 
 
KORISNO
Mere - Koliki ugao nebeske sfere zauzima ispružena šaka