Indijski stručnjaci planiraju da u decembru 2014. lansiraju u kosmos eskperimentalni kosmički brod na vrhu nove rakete-nosača GSLV-Mark III. Cilj eksperimenta je da se provere sistemi kosmičkog broda koji će biti korišćen za let indijskih kosmonauta.
Mase 3,6t kapsula će obaviti suborbitalni let do visine od 100-120km. Tada će inženjeri indijske kosmičke agencije ISRO proveriti kako toplotni omotač titi kapsulu tokom njenog povratka kroz atmosferu, kada će biti izložena temperaturama i do 1500 stepeni. Usporena padobranom, kapsula će sleteti na talase Bengalskog zaliva oko 450km od ostrva Andamans, gde će je čekati prihvatni brodovi.
Ovo će biti prvi let indijskog kosmičkog broda na kome će u budućnosti u kosmos leteti posade sastavljene od dva kosmonauta.
Teški nosač GSLV se sada skupa sa kosmičkim brodom sklapa na kosmodromu Sriharikota u državi Andra Pradeš. Njen gornji stepen je razvijen na bazi kriogenih tehnologija. Medjutim, umesto dobro poznate pogosnke kombinacije tečni vodonik + tečni kiseonik, koristi tečni azot rashladjen na superniskim temperaturama i gasoviti azot.
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike.
Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč".
Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike.
Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”.
Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut".
Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1".
Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.