Posle osmodnevnog leta na relaciji Zemlja - Mesec - Zemlja, kineski eksperimentalni kosmički aparat "Čanje-5-T1" (CE-5-T1) uspešno je danas, 1. novembra 2014. sleteo u oblast Unutrašnje Mongolije. Time je Kina postala treća država, posle SAD i SSSR-a kojoj je uspelo da sa orbite oko Meseca vrati na Zemlju kosmički aparat.
Eksperimentalni aparat CE-5-T1 lansiran je u kosmos 23. oktobra 2014. sa lansirne rampe broj 2 kosmodroma Sičan, pomoću rakete-nosača CZ-3C/G2 ("Čanč Žen"). Aparat je izbačen na jako razvučenu eliptičnu orbitu sa apogejom od oko 400,000km, koji se nalazi sa druge strane Meseca. CE-5-T1 se sastoji od dva osnovna modula - baznog odseka koji je razvijen na baz aparata "Čang'e-2" i aparata za povratak koji predstavlja verziju kapsule letelice "Čang'e-5" koja treba 2017. da sa Meseca dostavi uzorke tla. Osnovni cilj misije je bio da se testirju operacije leta do i oko Meseca i natrag i tehnologije zaštite aparata za vreme ulaska u atmosferu drugom kosmičkom brzinom (preko 11km/s).
Kosmički aparat CE-5-T1
Pored toga, kapsula je nosila bakterije i biljne kulture na kojima naučnici analiziraju uticaj dubokog kosmosa, izvan radijacionih pojaseva Zemlje.
O toku misije stizale su vrlo oskudne informacije. Manje od četri dana posle lansiranja, 27. oktobra javljeno je da se aparat nalazio na 60,000km od Meseca i da se očekuje da će za 32 sata da zadje iza Meseca, obleti ga i sa tačke apogeja (aposelena) krene natrag, putanjom povratka, prema tački perigeja koja je oko 200km iznad Zemlje. Nije saopšteno dali je tokom translunarnog leta bilo korekcija putanje. Kineska novinska agencija je 28. oktobra kratko javila da je aparat CE-5-T1 u 07:00 UTC proleteo na minimalnom rastojanju od 12,000km od površine Meseca i da je tada napravio nekoliko fotografija Zemlje, Meseca i sistema Zemlja-Mesec. Tog istog dana, u 11:40UTC aparat je napustio gravitacono polje Meseca i nastavio let prema Zemlji.
Kapsula mesečevog aparata CE-5-T1, minijaturna verzija broda "šenžou" |
Na rastojanju 5000km od Zemlje, od osnovnog modula je odvojena kapsula koja predstavlja minijaturnu verziju aparata za povratak kosmičkog broda "Šenžou". Prema nekim informacijama, finalne operacije povratka na Zemlju odradjene su primenom starog sovjetskog modela primenjenog za vreme misija mesečevih aparata "Zond" krajem 60-ih. On se sastoji u tome da aparat prvo drugom kosmičkom brzinom "očeše" atmosferu (prvi ulazak), "odbije" se od nje natrag u kosmos i smanjenom brzinom po drugi put udje u atmosferu i krene na spuštanje. U stvari kompletna misija je repeticija leta "Zonda" - jako razvučena orbita koja preseca putanju Meseca sa apogejom iza njegove nevidljive strane i povratak sa dvostrukim ulaskom u atmosferu. Pored toga, oblikom kapsula kineskog aparata je gotovo identična aparatu za povratak sovjetskog "Zonda" (koji je u stvari bio modifikacija "Sajuza").
Na 120km, kapsula je po drugi put "zaronila" u atmosferu. Pola sata kasnije, u jutarnjim časovima po lokalnom vremenu (06:42) aparat je uspešno sleteo u centralnom delu Unutrašnje Mongolije, na severu Kine, u hošunu Sczvan. Kapusla je odmah pronadjena i u toku je njena detaljna analiza. Za to vreme, osnovni modul aparata nastavlja let i sa njim je planirano joŠ nekoliko eksperimenata.