Astronautika: misije

Kompanije Boeing i SpaceX dobile od NASA-e kontrakt na gradnju kosmičkih brodova sa ljudskom posadom. Prvi let komercijalnog kosmičkog broda planiran je krajem 2017.


spacex-dragon-v2-manned-140610a-02Kosmički brod Dragon kompanije SpaceX

Od kako je program Space Shuttle završen 2011, NASA je bila primorana da koristi ruske kosmičke brodove "Sajuz" sa prevoz američkih astronauta to Medjunarodne kosmičke stanice (MKS) uz cenu od 71 milion dolara po jednom sedištu.

Direktor NASA-e Čarls Boulden (Charles Bolden) koji je prošlog utorka obelodanio vest da je NASA od tri kandidata odabrala projekte kompanija Boeing i SpaceX, je rekao:

"Ispunjavamo obešanje koje smo dali predsedniku Obami, da povratimo lansiranja astronauta na teritoriji SAD i završimo našu zavisnost od Rusa".

Prema njegovim rečima, prvobitna cena projekta razvoja pilotiranog kosmičkog broda koji će leteti na relaciji Zemlja - MKS - Zemlja, iznosi 6,8 milijardi dolara. Boeing je predložio projekat CST-100, a SpaceX kosmički brod Dragon.  

Boulden je izjavio da u NASA-i smatraju da će prvi privatni kosmički brod poleteti do kraja 2017. sa kosmodroma na Kejp Kanaveralu. Rukovodioc programa komercijlanih kosmičkih letova u NASA-i Keti Liders (Ketty Lidders) je na istoj konferenciji za štampu rekla da kontrakt obuhvata do šest pilotiranih misija na MKS, uz učešće od po četiri astronauta u svakoj od njih.

Zahvaljujući novim kosmičkim brodovima, naučni potencijal MKS-a treba da se poveća otprilike dva puta, smatraju stručnjaci NASA-e. Pored toga, podvukla je Lidersova, privatni brodovi mogu da posluže kao čamci za spasavanje astronauta budući da imaju rok upotrebe u kosmosu od 210 dana.  

Time je završena veoma zanimljivo takmičenje nekoliko američkih kompanija za dobijanje kontrakta NASA-e. Na kraju, u igri su ostali tri kompanije. Sierra Nevada je sa svojim projektom mini-kosmoplana Dream Chaser, bila treća firma pored pored SpaceX i CST-100 koja je ostala u trci do odluke NASA-e da buduće letove američkih astronauta na niskim orbitama oko Zemlje prepusti privatnim kompanijama. Prelaskom na korišćenje usluga Boeing-a i SpaceX, NASA će se praktično već početkom 2018. (ako ne i ranije) oprostiti od ruskih "Sajuza" i početi da plaća ovim dvema kompanijama za prevoz astronauta do MKS i natrag.

Istovremeno, NASA nastavlja sa razvojem trećeg američkog kosmičkog broda Orion (glavni kontraktor je kompanija Lockheed Martin). Orion je skupa sa super-raketom SLS osnovni deo nacionalnog programa NASA-e za letove astronauta u duboki kosmos. Njegov premijerni, eksperimentalni let je planiran u decembru ove godine, a drugi, takodje bez posade 2017. Prvi let Oriona sa ljudskom posadom se ne očekuje pre 2021.  

 

CST-100-V009-Freeflyer-LandscapeKosmički brod CST-100 kompanije Boeing

Orion node full image 2
Kosmički brod Orion koji se za NASA-u gradi u kompaniji Lockheed Martin

 

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • muhamed muminovic said More
    Uvijek ste dobrodosli. 3 dana ranije
  • Boris Saksida said More
    Hm....ove godine nisam uspeo,...možda... 4 dana ranije
  • Julijana said More
    Hvala. 4 dana ranije
  • polux11 said More
    "Ovakvo podešavanje doprinosi boljem... Pre 1 nedelje
  • Mladen said More
    BRAVO ! Pre 1 nedelje

Foto...