Kapsula kosmičkog broda “Sajuz TMA-10M sa posadom MKS-38 uspešno je sletela na Zemlju 11. marta 2014. u 07:24č (moskovsko vreme) završivrši jednu od najpuspešnijih misija u 15-godišnjoj istoriji Medjunarodne kosmičke stanice.
Na Zemlju su se vratili kosmonauti “Roskosmosa” Oleg Kotov (komandant) i Sergej Rjazanski (brodski inženjer) i astronaut NASA-e Majkl Hopkins. Njihova misija je trajala 166 dana, 6 časova i 25 minuta. Za to vreme, posada je 2656 puta obletela Zemlju.
Kotovu je ovo ila treća misija (ukupno je proveo u kosmosu 526 dana), dok je za Rjazanskog i Hopkinsa ovo bio prvi kosmički let.
Aparat za povratak KB “Sajuz TMA-10M” je sleteo 150km jugoistočno od Džezkazgana (na severu Kazahstana). Po povratku, članovi posade su na mestu spuštanja učestvovali u nekoliko medicinsko-fizičkih eksperimenata (kao na primer, hodanje po pravoj liniji, ustajanje iz ležećeg i čučećeg položaja i obavljanje psiho-testova). Cilj ovih istraživanja koja su krenula odnedavno je da analiziraju ponašanje ljudskog organizma odmah posle dugogodišćnjeg kosmičkog leta da bi se videlo kakvi su rizici sa kojima će budući istraživači Marsa biti suočeni posle dugotrajnih medjuplanetarnih krstarenja. Kotov i Rjazanski su ubrzo posle sletanja odleteli u Zvezdani grad, dok je Hopkins preko Irske odleteo u Hjuston.
Tokom misije, posada je obavila raznovrsna naučna istraživanja na MKS, uključujući tehnološke eksperimente sa rastom proteinskih kristala i biološka testiranja rasta biljaka i raspodele tečnosti u njihovom korenju. Posada je obavila nekoliko eksperimenata na praćenju nebeskih objekata iz kosmosa koje su pripremili studenti univerziteta. Primila je tri teretna borda – dva ruska “Progresa” i “teretnjak” Cygnus kompanije OSC u okviru njegove prve komercijalne misije snadbevanja američkog dela stanice neophodnim materijalima za nastavak misije.
Nekoliko kurioziteta – kosmonauti Kotov i Rjazanski su za vreme jedne od tri kosmičkih šetnji poneli sa sobom štafetu Zimskih olimpijskih igara u Sočiju. Za to vreme, Hopkins je dva puta radio izvan stanice i učestvovao u složnoj popravci kriogenog sistema za hladjenje opreme u američkom segment MKS. Konačno, kao veliki ljubitelj fiskulture Hopkins je preko Interneta obavio nekoliko video-razgovora sa atletičarima na Zemlji. Tada im je pokazao neke od sprava koje astronauti koriste na MKS za održavanje fizičke kondicije.
Pored naučnog istraživanja, MKS se koristi za testiranje novih tehnologija. Na primer, u američkom delu stanice korišćeni su eksperimentalni mikrosateliti nazvani SPHERA. Oni se unutar stanice koriste za razna naučno-tehnološka testiranja, počev od studija mikro-elektromagnetnih polja i tehnologija bežičnog prenosa električne energije, preko analizu kretanja tečnosti u bestežinskom stanju(radi kompjuterskih simulacija goriva u rezervoarima raketa-nosača za vreme lansiranja) do tehnologija upravljanja i navigacije kosmičkih aparata.
Takodje, posada je asistirala prilikom lansiranja nekoliko mikrosatelita (CubeSat) iz japanskog modula “Kibo”.
Upravo završena misija Olega Kotova, Sergeja Rjazanskog i Majkla Hopkinsa ima još jednu, veoma značajnu dimenziju vezanu za budućnost kosmonautike i medjuplanetarnih letova.
Kako su se u posadi nalazili jedan lekar (Kotov) i jedan biolog (Rjazanski) velika pažnja je bila posvećena upravo ovim oblastima nauke, a u okviru priprema za predstojeći jednogodšnji let dvočlane rusko-američke posade MKS koji je planiran 2015. Pored toga, tokom 2018-2020. “Roskosmos” planira da obavi produženu verziju ovog eksperimenta.
On će biti podeljen u tri etape; tokom prve, ruska posada će provesti godinu dana na MKS simulirajući let od Zemlje do Marsa. U drugoj etapi, posada se vraća na Zemlju gde će simulirati život i rad na površini “Crvene planete”. Odmah posle toga, za vreme treće etape, ista posada će se vratiti na MKS i tamo simulariti godinu dana povratka sa Marsa.
I dok se Kotov, Rjazanski i Hopkins sada odmaraju posle ove vrlo zanimljive kosmičke ekspedicije, na MKS misiju nastavlja posada MKS-39 kojom komanduje po prvi put jedan Japanac (Koići Vakata). U ekipi su takodje Rus Mihail Tjurin i Amerikanac Ričard Mastrakio. Njima će se 25. marta, ako sve bude išlo po planu pridružiti članovi misije MKS-40 – Aleksandar Skvarcov, Oleg Artemjev i Stiven Svenson.