Astronautika: misije

Dok kineski aparat "Čang'e-3" i lunohod "Jujtu" provode prvu noć na Mesecu "uspavani" stručnjaci analiziraju prve podatke primljene sa ovih automatskih istraživača. Pomoću redngenskog spektrometra lunohoda "Jujtu", naučnici su odredili elemente koji ulaze u sastav mesečevog tla.

Yutu

Na lunohodu "Jujtu" se izmedju ostalih pribora, nalazi i rendgenski spektrometar APXS koji je razvijen na kineskom Insitutu fizike visokih energija. Spektrometar APXS "bombarduje" tlo česticama visoke energije koji primoravaju materijale koji ulaze u sastav tla da emituju rengdenske zrake. Spektrometar "hvata" ovo zračenje i analizom njihovog spektra odredjuje hemijski sastav.

Prvi spektar mesečevog regolita na mestu spuštanja APXS je primio 25. decembra. Potonje analize su pokazale da se površina Meseca sastoji u osnovi sastoji od osam elemenata - magnezijuma, aluminijuma, silicijuma, kalijuma, kalcijuma, titana, hroma i gvoždja. Pored njih, otkriveni su tragovi stronicjuma, itirjuma i cirkonijuma.

Spektormetar je uključen 23. decembra, posle čega su dva dana stručnjaci vršili njegovo kalibrisanje na obrascu bazalta koji je bio postavljen na roveru pre lansiranja. Pre početka snimanja, pomoću manipulatora spektrometar je postavljen na visini od oko 2 cm iznad tla, posle čega je dobio prvi spektar.

Trenutno su oba aparata "uspavana", ekonomišući električnu energiju tokom prve mesečeve noći koja traje oko dve nedelje.

Grujica Ivanović
Author: Grujica Ivanović
Menadžer planiranja električnih mreža u australijskoj kompaniji Ergon Energy, magistar elektrotehnike. Napisao je veliki broj članaka iz oblasti istraživanja kosmosa koji su objavljeni u časopisima "Galaksija", "Front", "Duga", "Planeta", "Astronomija", "Astronomski magazin", Spaceflight i “Vasiona”, i u dnevnim listovima "Politika", "Večernje novosti" i "Srpska reč". Takođe, u časopisu Power Transmission and Distribution objavljuje stručne tekstove iz elektrotehnike. Pre odlaska u Australiju radio je u EPS/"Elektrokosmet", dok je na RTV Priština uređivao televizijske emisije “Horizonti nauke” i “Ekološki krug”. Autor je dve knjige iz kosmonautike: "Kosmički vremeplov" (1997, BIGZ, Beograd) o prvim programima čovekovog leta u kosmos i "Salyut: The First Space Station - Triumph and Tragedy" (2008, Springer-Praxis, London-New York) o tragediji posade prve orbitalne stanice "Saljut". Jedan je od inicijatora projekta prvog srpskog veštačkog satelita "Tesla-1". Član je Britanskog interplanetarnog društva i Instituta inženjera Australije.

Zadnji tekstovi:


Komentari

  • Okavango said More
    Helikopter, ili "rotary wing aircraft" -... 14 sati ranije
  • Драган Танаскоски said More
    Ne slažem se.

    “Mahanje krilima... 17 sati ranije
  • Miroslav said More
    Ajde da pitanjem odgovorim na pitanje... 18 sati ranije
  • yagodinac said More
    Nema veze jedrenje, letenje, pletanje,... 23 sati ranije
  • Miki said More
    @Okavango,
    Pa i ptica koja maše krilima... 1 dan ranije

Foto...